Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. júna 2012

Na pláž v Oregone priplával pozdrav z JaponskaObrovské mólo odtrhnuté počas minuloročného zemetrasenia a tsunami v Japonsku, priplávalo tento týždeň na pláž v americkom štáte Oregon. Tamojšie úrady si momentálne lámu hlavu nad ...Zdieľať
tsunami PORTLAND 7. júna (WEBNOVINY) - Obrovské mólo odtrhnuté počas minuloročného zemetrasenia a tsunami v Japonsku, priplávalo tento týždeň na pláž v americkom štáte Oregon.


Tamojšie úrady si momentálne lámu hlavu nad tým, ako "pozdrav z Japonska" odstrániť. Japonský konzulát v stredu potvrdil, že mólo priniesli tsunami a pochádza z prístavu Misava na severovýchodnom pobreží krajiny.

Dvadsaťmetrové mólo je vyrobené prevažne z betónu a kovu a má na sebe pripevnenú kovovú výrobnú značku s japonskými nápismi. Priplávalo v utorok na malebnú pláž Agate Beach severne od Newportu.

Priviezli sa na ňom však aj morské hviezdice a ďalšie organizmy, ktoré sa v tamojšom prírodnom prostredí nevyskytujú. Príslušné úrady preto už pracujú na odstránení možných hrozieb invazívnych druhov.

Američania sa nestačia diviť, čo všetko si už našlo cestu cez oceán na ich západné pobrežie. Okrem najnovšieho prekvapenia v podobe móla to už boli futbalové lopty, bóje, stavebný materiál či bludná loď bez posádky.

Trosky a ďalšie predmety putujú naprieč Tichým oceánom od marca 2011, keď Japonsko zasiahlo mohutné zemetrasenie, ktoré sprevádzali veľké vlny tsunami.

Predpokladá sa, že prírodná katastrofa zmietla do oceánu okolo 5 miliónov ton trosiek, z ktorých časť v súčasnosti križuje oceán. Ich hlavný nápor však v Severnej Amerike neočakávajú skôr ako v marci 2014.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Košické nebo zaplavili teplovzdušné balóny
<< predchádzajúci článok
Princ Charles odišiel z matkiných osláv do Transylvánie