04. decembra 2011

Na SP v biatlone dominovala Bergerová, Kuzminová skončila 9.

Víťazkou nedeľňajších stíhacích pretekov žien na 10 km, ktorými sa vo švédskom Östersunde skončilo úvodné kolo Svetového pohára 2011/12 v biatlone, sa stala Nórka Tora Bergerová. ...

kuzminova ÖSTERSUND 4. decembra (WEBNOVINY) - Víťazkou nedeľňajších stíhacích pretekov žien na 10 km, ktorými sa vo švédskom Östersunde skončilo úvodné kolo Svetového pohára 2011/12 v biatlone, sa stala Nórka Tora Bergerová.

Druhá skončila obhajkyňa hlavnej trofeje z predchádzajúcej sezóny Fínka Kaisa Mäkäräinenová, bronz si odváža líderka aktuálneho poradia vo SP Nemka Magdalena Neunerová. Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová skončila na veľmi dobrom deviatom mieste, Janka Gereková finišovala na 52. pozícii.

Tridsaťročná olympijská víťazka z vytrvalostných pretekov z Vancouveru 2010 Bergerová bola v sobotnom šprinte druhá, ale na trať stíhacích pretekov vybiehala súčasne s víťazkou Magdalenou Neunerovou, pretože ich v cieli rýchlostných pretekov delili iba dve desatiny sekundy. Prvé tri strelecké položky v hustom snežení, ale takmer bezvetrí, zvládla bravúrne, zatiaľ čo jej súperky sa nevyhli trestným okruhom za nezostrelené terče.

Už pred poslednou streľbou mala pred najbližšími prenasledovateľkami vyše polminútový náskok, a tak ju na ceste za trinástym triumfom v pretekoch tohto rangu v kariére nezastavil ani chybný výstrel a 150 m dlhý trestný okruh. Mäkäräinenová za ňou zaostala o 33,2 s, bronzová Neunerová bola v cieli o takmer jeden a pol minúty neskôr. Dvadsaťštyriročnej Nemke to však stačilo na udržanie si žltého štartového čísla líderky celkovej klasifikácie.

Z dvojice Sloveniek v 57-člennom štartovom poli bola úspešnejšia Anastasia Kuzminová. Na základe výsledkov zo sobotného šprintu štartovala devätnásta. Na prvých troch streleckých položkách zakaždým netrafila posledný terč a musela ísť na trestný okruh, ale vďaka dobrému bežeckému výkonu sa posúvala pomaličky dopredu. Poslednú streľbu zvládla bezchybne a to ju doslova katapultovalo do elitnej desiatky. Nakoniec skončila deviata, čo je jej druhý najlepší výsledok v aktuálnej sezóne. Pripísala si zaň na konto 32 bodov a v aktuálnom poradí bojov o krištáľový glóbus je deviata.

Janku Gerekovú nezastihol začiatok pretekov v optimálnej pohode. Vybiehala na trať z 50. pozície, na prvej streľbe v ľahu však nechala stáť dva terče a prepadla sa na úplný koniec štartového poľa. Druhú položku zvládla bezchybne a vrátila sa na 50. miesto. Tretia položka, prvá v stoji, ju však definitívne zlomila. Trikrát mierila mimo a opäť bola na chvoste. Konečné 52. miesto nezodpovedá jej reálnym možnostiam a predštartovným ambíciám. Nepripísala si žiadny bod a v celkovom poradí sa zosunula na 48. miesto.

Výsledky - stíhacie preteky na 10 km - Östersund:
1. Tora Bergerová (Nór.) 33:56,9 min (1 trestný okruh), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +33,2 s (2), 3. Magdalena Neunerová (Nem.) +1:24,4 (4), 4. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:27,1 (1), 5. Svetlana Slepcovová (Rus.) +1:32,8 (3), 6. Tina Bachmannová (Nem.) +1:43,3 (1), ... 9. Anastasia Kuzminová +2:20,5 (3), ... 52. Janka Gereková (obe SR) +7:32,9 (6)

Poradie vo SP po tretích pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Magdalena Neunerová (Nem.) 156 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 145, 3. Tora Bergerová (Nór.) 126, 4. Darja Domračevová (Biel.) 125, 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) 111, 6. Marie Laure Brunetová (Fr.) 102, ... 9. Anastasia Kuzminová 88, ... 48. Janka Gereková (obe SR) 10

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus) po prvých pretekoch z ôsmich naplánovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 60 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 54, 3. Magdalena Neunerová (Nem.) 48, 4. Vaľ Semerenková (Ukr.) 43, 5. Svetlana Slepcovová (Rus.) 40, 6. Tina Bachmannová (Nem.) 38, ... 9. Anastasia Kuzminová (SR) 32