24. marca 2007

Na záver triumf Björgenovej

Víťazkou skiatlonu žien na 7,5 + 7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom, ktorý bol vo švédskom Falune záverečnými individuálnymi pretekmi sezóny 2006/2007, sa stala Nórka Marit ...

FALUN 24. marca (WEBNOVINY) - Víťazkou skiatlonu žien na 7,5 + 7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom, ktorý bol vo švédskom Falune záverečnými individuálnymi pretekmi sezóny 2006/2007, sa stala Nórka Marit Björgenová. Zaujímavosťou je, že táto pred tromi dňami 27. narodeniny oslavujúca obhajkyňa hlavnej trofeje z predchádzajúcich dvoch sezón, vyhrala v končiacej sa sezóne iba prvé a posledné preteky, okrem toho triumfovala už iba v prvom diele Tour de Ski. Celkovo jej to stačilo na konečné 2. miesto v celkovej klasifikácii. V záverečnom finiši o 3,2 s zdolala Češku Kateřinu Neumannovú, ktorá sa týmto rozlúčila s pretekárskou kariérou a v konečnom poradí SP skončila tretia. Bronz si vo Falune vybojovala mladá, ešte len 18-ročná Nórka Therese Johaugová, ktorá prvýkrát dala o sebe výraznejšie vedieť na majstrovstvách sveta v japonskom Sappore, kde si v behu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom senzačne vybojovala bronzovú medailu. Už dávnejšie istá majiteľka všetkých troch krištáľových glóbusov (veľký za celkové prvenstvo a dvoch malých za celkový triumf v šprintoch a tzv. dlhých behoch) Fínka Virpi Kuitunenová skončila v sobotných pretekoch na 28. mieste.

Jediná Slovenka v 55-člennom štartovom poli Alena Procházková obsadila 32. miesto a do celkovej klasifikácie si tak ďalšie body nepripísala. V konečnom poradí skončila na 73. mieste, v hodnotení dlhých behov uzatvárala šiestu desiatku výsledkovej listiny.

Výsledky:
1. Marit Björgenová (Nór.) 51:40,9 min, 2. Kateřina Neumannová (ČR) +3,2 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +5,8, 4. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +10,5, 5. Kristina Šmigunová (Est.) +11,3, 6. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +14,1, 7. Oľga Zavialovová (Rus.) +18,7, 8. Arianna Folisová (Tal.) +19,5, 9. Marianna Longová (Tal.) +20,2, 10. Kristin Störmerová-Steirová (Nór.) +21,9, ... 32. Alena Procházková (SR) +1:57,3