06. júna 2008

Nadal ani po roku nepovolil Djokovičovi set

Rafael Nadal postúpil po štvrtý raz v rade do finále dvojhry na grandslamovom antukovom vrchole Roland Garros v Paríži (dotácia 15 575 960 eur). V očakávanom prvom semifinále mužskej dvojhry si druhý ...

PARÍŽ 6. júna (WEBNOVINY) - Rafael Nadal postúpil po štvrtý raz v rade do finále dvojhry na grandslamovom antukovom vrchole Roland Garros v Paríži (dotácia 15 575 960 eur). V očakávanom prvom semifinále mužskej dvojhry si druhý nasadený Španiel v piatok až príliš hladko poradil s trojkou turnajového žrebu, Srbom Novakom Djokovičom za 169 minút 6:4, 6:2, 7:6 (3). Nadal (22) predĺžil svoju neuveriteľnú sériu víťazstiev na najcennejšej antuke už na 27:0 a v nedeľu bude bojovať o vyrovnanie rekordu Björna Borga, ktorý v Paríži dominoval nepretržite v rokoch 1978 - 1981. Antukový kráľ dosiahol 114. víťazstvo na najpomalšom povrchu z posledných 116 stretnutí a jubilejné štyridsiate z rovnakého počtu zápasov hraných na tri víťazné sety. Do finále dokráčal bez straty setu. "V treťom sete sa to trochu pre mňa skomplikovalo, lebo súper začal hrať výborný tenis. Dôležité je, že som vybojoval ďalšie finále a tam sa pokúsim opäť odviesť čo najlepšiu prácu," uviedol Nadal. Víťazný Španiel zahral v zápase 66 víťazných úderov, čo ostro kontrastuje s iba 16 nevynútenými chybami. V celkovom počte víťazných bodov triumfoval 108:90. "Prvé dva sety, to bol akoby zlý sen. Veľa som kazil a nevedel sa dostať do rytmu. V treťom sa to zlepšilo. Začal som tvoriť a hrať svoje údery, ale ešte stále som nemal taký pohyb ako pri našom nedávnom vzájomnom súboji v Hamburgu (Djokovič prehral 5:7, 6:2, 2:6 - pozn. SITA). Nadal opäť raz ukázal, že je majstrom defenzívy. Dnes vyhral určite lepší hráč," prispel názorom 21-ročný Djokovič. Ľavák z Mallorky má s pravákom z Belehradu po piatku bilanciu 8:3, z toho 5:0 na antuke. Čo je pre neho nemenej dôležité, už druhýkrát si tohto roku v priamej konfrontácii s Djokovičom dokázal obhájiť post svetovej tenisovej dvojky. Svojho srbského súpera zdolal na Roland Garros tretíkrát v rade, pričom vlani mu dovolil uhrať 11 gemov. Súper Španiela vo finále vzíde z dvojice Roger Federer (1-Švajč.) - Gael Monflis (Fr.). Nadal mal väčšinu zápasu pod kontrolou. Za stavu 3:0 v treťom sete sa však Djokovič dokázal dostať z dvoch brejkov späť do hry. Zlepšeným výkonom, ale aj silou vôle vyrovnal na 5:5 a dostal set aspoň do tajbrejku. V ňom však už opäť fungoval Nadalov "antukový stroj" na plné obrátky. Za stavu 6:0 ešte zverenec Mariána Vajdu zabojoval a tromi skvelými údermi znížil na 3:6. Štvrtý mečbal už Nadal po famóznej výmene premenil. Dvojhra mužov - semifinále: Rafael Nadal (2-Šp.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 6:4, 6:2, 7:6 (3) SITA, AFP