08. júna 2008

Nadal štvrtýkrát v rade kráľom Paríža, vyrovnal sa Borgovi

Na tenisovom Roland Garros po roku nič nové. Španiel Rafael Nadal zdolal vo finále 107. majstrovstiev Francúzska rovnako ako vlani aj predvlani svetovú jednotku Rogera Federera za 108 minút až príliš hladko ...

PARÍŽ 8. júna (WEBNOVINY) - Na tenisovom Roland Garros po roku nič nové. Španiel Rafael Nadal zdolal vo finále 107. majstrovstiev Francúzska rovnako ako vlani aj predvlani svetovú jednotku Rogera Federera za 108 minút až príliš hladko 6:1, 6:3, 6:0 a po štvrtý raz v rade získal korunu antukového kráľa. Dvadsaťdvaročný rodák z Manacoru na ostrove Mallorca zvládol svoje štvrté parížske finále najsuverénnejšie zo všetkých. Federer počas celého zápasu márne hľadal recept na strojovú antukovú hru svojho súpera s minimom chýb a obrovskou mentálnou prevahou. Nadal sa štvrtým parížskym triumfom v rade vyrovnal švédskej legende Björnovi Borgovi, ktorý zvíťazil štyrikrát bez prerušenia v rokoch 1978 - 1981. Víťaz zinkasoval prémiu 1 mil. eur. Nadal si pripísal 27. singlový turnajový titul kariéry a na obľúbenej antuke vyhral 115. z posledných 117. stretnutí. Jeho parížska bilancia je počas štyroch rokov stopercentná 28:0. Na najpomalšom povrchu sa navyše tešil zo 41. víťazného súboja z rovnakého počtu zápasov hraných na tri sety. Najlepší tenista posledných rokov Federer ani na tretí finálový pokus v Paríži neuspel a tento grandslam naďalej zostáva pre neho nedostižný. "Tento titul si Nadal zaslúži viac ako kedykoľvek predtým. Hral počas celých dvoch týždňov fantasticky a vo finále svoj výkon ešte vystupňoval," skonštatoval po finále zdolaný Federer. Dvojhra mužov - finále: Rafael Nadal (2-Šp.) - Roger Federer (1-Švajč.) 6:1, 6:3, 6:0 za 108 minút Niekoľko skvelých úvodných výmen signalizovalo tvrdý boj a tiež vysokú kvalitu. Nadal hneď v prvom geme džentlmensky prisúdil jednu z loptičiek súperovi, ale to mu nebránilo v tom, aby ho brejkol. Vzápätí svoj brejk potvrdil a zvýšil na 2:0. Federer síce znížil, ale vysoké tempo z úvodu neudržal. Na Švajčiarovej rakete začali rýchlo pribúdať nevynútené chyby a s tým spojená nervozita. Nadal sa postupne rozohral k excelentnému výkonu a poľahky vyhral úvodné dejstvo 6:1. Keď v druhom sete viedol neúnavný španielsky ľavák 2:0, pomer nevynútených chýb bol už 3:16 z jeho pohľadu. Federer ešte nerezignoval a sériou neuveriteľných loptičiek na hranici rizika vyrovnal na 2:2. Jeho súper mu však viac nedovolil, lebo on hral na hranici rizika počas celého turnaja. Nadal získal dôležitý siedmy gem na 4:3, keď mal jeho súper brejkbal a odvtedy to už bola na centrálnom parížskom dvorci jeho exhibícia. Španiel v zostávajúcom priebehu forsíroval neuveriteľný tenis, ktorému sa druhý najlepší antukár na svete Federer miestami len bezradne prizeral. Za stavu 5:0 v treťom sete Nadal premenil hneď prvý mečbal. SITA