Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. februára 2015

Najdôležitejšie je rozdávať krásu a lásku, je krédom Diany MórovejNa archívnej snímke herečka Diana Mórová počas tlačovej konferencie k módnemu podujatiu Fashion LIVE! 8. októbra 2014 v Bratislave.Zdieľať
Na archívnej snímke herečka Diana Mórová počas tlačovej konferencie k módnemu podujatiu Fashion LIVE! 8. októbra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/ Martin Baumann
Bratislava 18. februára (TASR) – Divadelná, filmová a televízna herečka Diana Mórová sa v stredu 18. februára dožíva 45 rokov.


Charizmatickú ryšavku poznajú diváci najmä ako ráznu Ivanu Švehlovú z televízneho seriálu Panelák. Jedna z najpopulárnejších a najaktívnejších slovenských herečiek je od roku 1992 členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. V roku 2008 získala Cenu OTO (Osobnosť televíznej obrazovky) ako herečka roka a ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Druhýkrát sa Osobnosťou televíznej obrazovky stala v roku 2011 ako herečka v dramatickom seriáli.

Diana Mórová sa narodila 18. februára 1970 v Bratislave. Už počas štúdia herectva na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (1988-1992) hosťovala v Činohre SND v inscenáciách Chrobák v hlave, Čaj u pána senátora a To je to pravé. Po ukončení štúdia v roku 1992 sa stala členkou Činohry SND a v tomto divadle pôsobí dodnes. V hlavných úlohách zažiarila napríklad v hrách Sen noci svätojánskej, Večer trojkráľový alebo Skrotenie zlej ženy. V roku 1996 získala ocenenie DOSKY za najlepší herecký výkon sezóny, pričom išlo o historicky prvé udeľovanie týchto cien a cenu získala za postavu Rosalindy v inscenácii Williama Shakespeara Ako sa vám páči.

Filmovým debutom Diany Mórovej bola dráma Marta a ja (Martha et moi, 1990). Svoj herecký talent ďalej predviedla v snímkach Rivers of Babylon (1998), Praha očima... (1999), Kuře melancholik (1999), Konečná stanica (2004), Polčas rozpadu (2007), Tango s komármi (2009) alebo Tigre v meste (2012).

Obsadzovaná herečka účinkovala v mnohých televíznych seriáloch, medzi inými v historickom s názvom Štúrovci (1992), komediálnom Zborovňa (1999), českom rozprávkovom O ztracené lásce (2001) alebo rodinnom Keby bolo keby (2009). Od roku 2008 stvárňuje Diana Mórová nekompromisnú detskú psychologičku Ivanu Švehlovú/Schwarzovú v úspešnom dennom rodinnom seriáli Panelák (2008).

Bývalým partnerom a otcom herečkinho syna je moderátor a zabávač Juraj Mokrý. V roku 2006 vyhrala Diana Mórová s krasokorčuliarskym partnerom televíznu súťaž Hviezdy na ľade. Ako tanečnica sa predviedla v súťaži Showdance.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V obci Číž by chceli vytvoriť pamätné miesto básnika Tompu
<< predchádzajúci článok
Ruská kozmická loď dorazila k ISS, priviezla kozmonautom kaviár

Najdôležitejšie je rozdávať krásu a lásku, je krédom Diany Mórovej - diskusné fórum čitateľov