Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

02. júna 2010

Najkritickejšia je situácia na Hornáde a na RužíneNajkritickejšia povodňová situácia v okrese Košice-okolie je stále okolo rieky Hornád, na ktorej je od Kysku až po hranice s Maďarskom tretí stupeň povodňovej aktivity, ...Zdieľať
povodenjpg Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 2. júna (WEBNOVINY) – Najkritickejšia povodňová situácia v okrese Košice-okolie je stále okolo rieky Hornád, na ktorej je od Kysku až po hranice s Maďarskom tretí stupeň povodňovej aktivity, povedala pre agentúru SITA predsedníčka okresnej povodňovej komisie Oľga Kormošová. Ako dodala, hladina na Hornáde ešte stúpa, pretože Ružín už je plný a z priehrady púšťajú toľko vody, koľko do nej pritečie. Na hornom toku Hornádu je tiež tretí stupeň povodňovej aktivity, rovnako ako na Hnilci, ktoré plnia Ružín. Hornád v Margecanoch dosiahol už výšku 653 cm a stále má stúpajúcu tendenciu a rieka Hnilec v Jaklovciach, kde ústi do Ružína, dosahuje 424 centimetrov. „V okrese Košice-okolie je stále zložitá situácia predovšetkým pri Ždani, Čani, Gyňove a Trstenom pri Hornáde,“ doplnila Kormošová.

Už dopoludnia Hornád pri Čani a Ždani zalieval polia a záhrady. Obyvatelia začali stavať hrádze z vriec naplnených pieskom, aby voda nenapáchala väčšie škody. Hornád zalial osiate polia okolo Čane i Ždane a Trstenej. „Na cestnom moste medzi Čaňou a Ždaňou dosiahla hladina Hornádu úroveň, akú mala pri povodni v roku 2004. Začali sme dnes dopoludnia robiť hrádzky z vriec naplnených pieskom, aby škody neboli ešte väčšie. Očakávame, že Hornád ešte bude stúpať. V obci bolo včera (utorok, pozn. SITA) zaplavených okolo 40 domov a množstvo záhrad. Ľudia čerpajú vodu z pivníc, čistia dvory a cesty od nánosov bahna a iných naplavenín,“ povedal dnes dopoludnia starosta Ždane Ján Kokarda.

„Povodňová situácia v Košickom kraji je zlá a napätá. Robíme čo sa dá, ale povodie je maximálne nasýtené a tej vody je strašne veľa. Najkritickejšia situácia je na Hornáde. Priehrada Ružín, do ktorej vteká Hnilec i Hornád a prítok je okolo 400 metrov kubických za sekundu, je už plná a dosahuje maximálne možnú hranicu. V súčasnosti z Ružína vypúšťame 420 metrov kubických vody za sekundu. Takto naplnený Ružín ako teraz bol naposledy pri povodni ešte v roku 1974,“ informoval popoludní agentúru SITA Viliam Vološ z košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku. Doplnil, že stále stúpanie rieky Topľa zhorší situáciu na dolnom toku Ondavy. Tretí stupeň povodňovej aktivity je na rieke Torysa pri Košických Olšanoch. Podľa našich informácií hladina Torysy vystúpila tak, že dosahuje takmer úroveň diaľnice.

„Latorica a Bodrog tiež ešte stúpajú, ale mierne, približne o dva centimetre za hodinu. Našťastie na Ukrajine nepršalo tak výdatne ako u nás, takže to len mierne ovplyvní stúpanie hladín na Uhu a Latorici. Bodrog ešte bude stúpať. Pokiaľ by bolo priaznivejšie počasie, hladiny ba sa upokojili a začali veľmi pozvoľna klesať,“ povedal Vološ.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Transpetrol dal do prevádzky nový zásobník ropy
<< predchádzajúci článok
Mottakí odsúdil zákaz nosiť islamské šatky