Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. novembra 2010

Najmocnejší lídri sveta sa stretli v SouleV Soule sa vo štvrtok zišli lídri 20 najväčších ekonomík sveta, aby prerokovali otázky súvisiace s globálnym finančným systémom a svetovou ekonomikou. ...Zdieľať
angela merkelova Angela Merkelová v Soule.Foto: SITA/APSOUL 11. novembra (WEBNOVINY) - V Soule sa vo štvrtok zišli lídri 20 najväčších ekonomík sveta, aby prerokovali otázky súvisiace s globálnym finančným systémom a svetovou ekonomikou.


Na dvojdňovom summite budú hlavy štátov a vlád krajín zo skupiny G20 diskutovať aj o tom, ako sa dá vyliečiť oslabená svetová ekonomika a ako sa môže do budúcnosti zabrániť finančným otrasom. Ide o prvú schôdzku skupiny G20 organizovanú v krajine, ktorá nie je zároveň aj v skupine G8.

V kuloároch sa ale objavili špekulácie o tom, že summit môže prerásť do hádky medzi USA a Čínou v súvislosti s takzvanou "menovou vojnou" a trhovou nerovnováhou.

Deň pred príchodom do Soulu zaslal americký prezident Barack Obama všetkým lídrom zo skupiny G20 list, v ktorom ich vyzýva ku spolupráci a bráni hospodársku politiku Spojených štátov, ktorá sa pokúsi vytvoriť nové pracovné miesta a zredukovať globálnu nevyváženosť. "Silné oživenie, ktoré vytvorí pracovné miesta, príjmy a výdavky, je najdôležitejší prínos, ktorý pre globálnu obnovu môžu urobiť Spojené štáty," píše Obama. Prezident ďalej vyzval krajiny, aby na regenerácii globálnej ekonomiky spolupracovali. "Keď si všetky národy budú plniť svoju povinnosť ... budeme z globálneho rastu profitovať všetci," dodal Obama.

Na štvrtkovej návšteve americkej základne v Soule, krátko pred hlavným zasadaním G20, Obama vyzval Severnú Kóreu, aby sa pripojila ku medzinárodnému spoločenstvu. "Cesta Pchjongjangu, ktorá bude pokračovať v úsilí nadobudnúť jadrové zbrane, povedie len k ďalšej izolácii a zníženej bezpečnosti," povedal. Pre Severnú Kóreu ale podľa Obamu existuje aj iná cesta.

Na summit lídrov skupiny najväčších ekonomík sveta G20 pricestujú do Soulu vo štvrtok a v piatok svetové politické špičky vrátane vyše troch desiatok svetových lídrov a zástupcov medzinárodných organizácií. Celkovo sa na podujatie chystá približne 10 000 účastníkov. V súvislosti so summitom panujú v Soule prísne bezpečnostné opatrenia, rôzne obmedzenia a vláda zmobilizovala všetky policajné a armádne sily. Odborárske a antiglobalizačné hnutia už ohlásili masové demonštrácie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajné hliadky podľa krajov 11. novembra 2010
<< predchádzajúci článok
Obama sankcie voči Iránu nezrušil