Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. marca 2011

Nálety v Líbyi pokračovali, rebeli postupujú na západ


Tagy: Líbya

Spojenecké letectvo bombardovalo v sobotu večer ozbrojené sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího na východe krajiny. Cieľom útokov ...Zdieľať
libya Zničený tank po nálete spojencov pri meste Adždabíja.Foto: SITA/APBENGÁZÍ 27. marca (WEBNOVINY) - Spojenecké letectvo bombardovalo v sobotu večer ozbrojené sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího na východe krajiny. Cieľom útokov bol 400-kilometrový úsek cesty medzi mestami Adždabíja a Sirte. Informoval o tom hovorca Kaddáfího vlády Mússa Íbrahim, podľa ktorého nálety zabíjajú mnoho vojakov i civilistov. "Letecké útoky proti našej krajine pokračujú dnes v noci plnou silou," vyhlásil, pričom zopakoval výzvu na prímerie a okamžité zasadanie Bezpečnostnej rady OSN k situácii v Líbyi.


Spojenecké nálety umožňujú protivládnym povstalcom postup smerom na západ od povstaleckej bašty Bengází. V sobotu sa rebelom podarilo opäť získať kontrolu nad mestami Adždabíja a Brega. Ich dnešným cieľom je 30 kilometrov vzdialené mesto Al-Bišír, ktoré leží na ceste do Kaddáfího rodiska Sirte.

Spojenecké sily uskutočnili v sobotu 160 náletov, v piatok ich bolo 153. Francúzske stíhačky zničili najmenej päť vládnych bojových lietadiel a dve helikoptéry na západe krajiny pri meste Misráta, ktoré obliehajú Kaddáfího vojaci. Britské letectvo zničilo v sobotu najmenej päť obrnených vozidiel. Povstalci tvrdia, že Kaddáfího vojaci ustupujú, pretože ich letectvo a ťažké zbrane boli zničené.

Na západe krajiny pokračuje bombardovanie a ostreľovanie Misráty. Za posledné dni zabili vládne sily v meste, ktoré je v rukách povstalcov, najmenej 117 ľudí, 1300 bolo zranených. Mnoho obetí majú na svedomí provládni ostreľovači, ktorí obsadili strechy budov. Obyvatelia mesta čelia humanitárnej kríze, keďže zásoby potravín sa zmenšujú a dodávky pitnej vody a elektriny sú zastavené. Do Misráty údajne smeruje humanitárna nemocničná loď, ktorá sa plaví z Malty za sprievodu plavidiel NATO.

Tagy: Líbya
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Katar sa zapojil do vojny v Líbyi, Afrika má cestovnú mapu (26. 3. 2011)
 NATO preberá kontrolu nad operáciou v Líbyi (25. 3. 2011)
 Západ bombarduje Kaddáfího, v Misráte útočia snajpery (24. 3. 2011)
 NATO sa zapojí do konfliktu v Líbyi, nie však politicky (23. 3. 2011)
 Kaddáfí naďalej verí vo víťazstvo, spojenci bombardujú (23. 3. 2011)
 BRITÁNIA: Väčšina obyvateľov je proti intervencii v Líbyi (22. 3. 2011)
 MORALES: Obamovi by mali odobrať Nobelovu cenu mieru (22. 3. 2011)
 Útoky západných síl na Líbyu pokračovali tretiu noc (22. 3. 2011)
 Medvedev napadol Putina pre jeho výroky o Líbyi (21. 3. 2011)
 Vojna v Líbyi: Stíhačky trafili tesne vedľa Kaddáfího stanu (21. 3. 2011)nasledujúci článok >>
Prezident Ivan Gašparovič sa dnes dožíva 70 rokov
<< predchádzajúci článok
Procházka odmieta byť Bugárovým rukojemníkom v zápase s SMK