Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2023

Náš svet sa začína vymykať spod kontroly, varoval Guterres svetových lídrov na Valnom zhromaždení OSN (video)Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) varoval svetových lídrov pred rastúcimi globálnymi výzvami a geopolitickým napätím, proti ...Zdieľať
un_general_assembly_53037 676x451 19.9.2023 (SITA.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) varoval svetových lídrov pred rastúcimi globálnymi výzvami a geopolitickým napätím, proti ktorým „zdá sa, nie sme schopní spojiť sa, aby sme zareagovali".


Na otvorení zasadnutia Valného zhromaždenia OSN António Guterres vymenoval existenčné hrozby, ktorým čelí svet, od klimatickej zmeny po prevratné technológie, ako je umelá inteligencia. Tiež poukázal na vojnu na Ukrajine ako na ukážkový príklad toho, ako krajiny porušujú svoj záväzok dodržiavať mierový sľub Charty OSN a mandát zaručiť suverenitu a územnú celistvosť všetkých členských krajín.

Multipolárny svet


Náš svet sa začína vymykať spod kontroly. Geopolitické napätie rastie. Globálne výzvy narastajú. A zdá sa, že nie sme schopní spoločne reagovať," povedal Guterres zdôrazňujúc, že spôsoby, akými krajiny spolupracujú, sa musia vyvíjať, aby dokázali čeliť tejto dobe.

Svet sa zmenil. Naše inštitúcie nie. Nemôžeme efektívne riešiť problémy také, aké sú, ak inštitúcie neodrážajú svet taký, aký je. Namiesto riešenia problémov riskujú, že sa stanú súčasťou problému,“ prízvukoval.

Toto všetko sa podľa Guterresa deje, keď svet prechádza „chaotickou premenou" a rýchlo prechádza z krátkeho obdobia „unipolarity" - nadvlády jedinej mocnosti, Spojených štátov - k multipolárnemu svetu s mnohými mocenskými centrami. To je v mnohých smeroch pozitívne, povedal.


Svet potrebuje činy, nie slová


Multipolárny svet však potrebuje silné, efektívne multilaterálne inštitúcie, kde všetky krajiny spolupracujú na riešení svetových výzev. Preto súčasné inštitúcie potrebujú reformy, inak hrozí rozpad.

Generálny tajomník OSN varoval pred prehlbovaním priepastí medzi ekonomickými a vojenskými mocnosťami, medzi krajinami rozvinutého Severu a rozvojového Juhu, medzi globálnym Západom a Východom. Svet podľa neho potrebuje činy, nie len slová, a kompromis na riešenie svetových problémov a prijatie reforiem.

Len jeden stály člen Bezpečnostnej rady


Tohtoročné Valné zhromaždenie OSN je prvé plnohodnotné stretnutie svetových lídrov odvtedy, čo pandémia COVID-19 narušila dopravu. Rečniť by malo 145 svetových lídrov. Po prvý raz za mnoho rokov však bude len americký prezident Joe Biden jediný prítomný rečniaci líder krajiny, ktorá je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

Čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský vodca Vladimir Putin, francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak sa nezúčastnia. To by podľa agentúry AP mohlo sústrediť pozornosť na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Bidena, ktorého budú sledovať hlavne pre názory na Čínu, Rusko a Ukrajinu.


Zdroj: SITA.sk - Náš svet sa začína vymykať spod kontroly, varoval Guterres svetových lídrov na Valnom zhromaždení OSN (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sklenár: Slovensko v budúcom roku strojnásobí výrobu munície
<< predchádzajúci článok
Británia sľúbila Ukrajine ďalšie dodávky munície pre delostrelectvo, pomôžu pri získavaní okupovaných území