Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. júna 2021

NASA vyšle na planétu Venuša dve vesmírne misie, DaVinci+ a VeritasPomocou špičkových technológií, ktoré sme vyvinuli a zdokonalili počas mnohých rokov misií a technologických programov, spúšťame novú fázu výskumu Venuše, uviedol spolupracovník NASA.Zdieľať
NASA vyšle na planétu Venuša dve vesmírne misie, DaVinci+ a Veritas

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ohlásil v stredu dve nové misie, ktorých cieľom bude výskum Venuše. Misie s názvom DaVinci+ a Veritas budú prvými cestami na túto planétu za viac než 30 uplynulých rokov, informovala tlačová agentúra DPA.


Misia DaVinci+ bude analyzovať atmosféru planéty, zatiaľ čo Veritas má zmapovať jej povrch, tvrdí NASA. Dvojica misií na Venušu, najbližšieho planetárneho suseda Zeme, je naplánovaná na roky 2028-2030 ako súčasť vesmírneho programu Discovery. Rozpočet na každú z misií je približne pol miliardy dolárov.

"Cieľom týchto misií je lepšie pochopiť, ako sa z Venuše stal svet podobný peklu, keď má toľko ďalších charakteristík podobných tým našim a mohol to byť prvý obývateľný svet v slnečnej sústave s oceánom a zemským podnebím," uvádza sa vo vyhlásení NASA.

"Pomocou špičkových technológií, ktoré sme vyvinuli a zdokonalili počas mnohých rokov misií a technologických programov, spúšťame novú fázu výskumu Venuše. Naše ciele sú veľké – nejde len o lepšie pochopenie evolúcie planét a obývateľnosti našej vlastnej slnečnej sústavy, ale aj o rozšírenie poznatkov o exoplanétach, čo je pre NASA nová vzrušujúca oblasť výskumu," uviedol spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen.

Posledná kozmická sonda, ktorá sa dostala na Venušu, bol v roku 1990 Magellan, dopĺňa stanica BBC. Venuša je druhou planétou od Slnka a zároveň najteplejšou planétou slnečnej sústavy; jej povrch dosahuje 500 stupňov Celzia, čo stačí na roztopenie olova.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poznáte Záhadné miesta na Slovensku?
<< predchádzajúci článok
Izraelskí vedci sa snažia predĺžiť ľudský život, možno až na 120 rokov

NASA vyšle na planétu Venuša dve vesmírne misie, DaVinci+ a Veritas - diskusné fórum čitateľov