Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. júna 2021

Slovákov čaká o pár dní nebeské divadlo, pozorovať môžu čiastočné zatmenie SlnkaSlnko, Mesiac a Zem sa vo štvrtok 10. júna dostanú na jednu priamku a zo Zeme tak bude možné pozorovať prstencové ...Zdieľať
zatmenie slnka 676x519 6.6.2021  - Slnko, Mesiac a Zem sa vo štvrtok 10. júna dostanú na jednu priamku a zo Zeme tak bude možné pozorovať prstencové zatmenie Slnka. Ako vysvetlila hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, zdanlivý priemer mesiaca bude na oblohe menší ako priemer Slnka.


Preto ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Mesiac bude v danom čase pomerne ďaleko od Zeme. Na Slovensku bude toto zatmenie viditeľné ako čiastočné.

Nebude úplné aj v iných častiach


Gáliková priblížila, že najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a aj na severe Kanady. Astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV podotkol, že pre vzdialenosť Mesiaca od Zeme nebude toto zatmenie ani v týchto oblastiach úplné.

„U nás bude viditeľné ako čiastočné, to znamená, že na severozápade Slovenska zakryje Mesiac 12 percent slnečného disku, na juhovýchode deväť percent,“ objasnil. Zatmenie Slnka by malo začať o 12:02 a maximálna fáza prstencového zatmenia nastane o 12:47 a skončí o 13:34.

Použiť treba kvalitný filter


Hovorkyňa SAV upozornila, že pri pozorovaní zatmenia platí naďalej zásada nepozerať sa na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad či cez slnečné okuliare. „Odporúčame použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier, alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia Vaše oči pred poškodením,“ zdôraznil Svoreň.

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka, ktoré bude viditeľné zo Slovenska, nastane 25. októbra 2022. Mesiac by mal vtedy zakryť 31 percent slnečného disku na juhozápade a takmer 40 percent na severovýchode Slovenska.

 
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovákov čaká o pár dní nebeské divadlo, pozorovať môžu čiastočné zatmenie Slnka © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tablety do umývačky sa môžu využiť aj inak
<< predchádzajúci článok
Košický kraj podporil Východoslovenskú galériu, vynovili vstupné priestory a v pláne je aj nádvorie

Slovákov čaká o pár dní nebeské divadlo, pozorovať môžu čiastočné zatmenie Slnka - diskusné fórum čitateľov