Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

07. decembra 2019

Náučný chodník okolo Domice má nové informačné panelyNa snímke jeden z nových informačných panelov na trase náučného chodníka okolo jaskyne Domica pri Kečove v okrese Rožňava, 30. októbra 2019.Zdieľať
Na snímke jeden z nových informačných panelov na trase náučného chodníka okolo jaskyne Domica pri Kečove v okrese Rožňava, 30. októbra 2019. Foto: TASR - Branislav Caban
 
Domica 7. decembra (TASR) – Päť nových informačných panelov čaká návštevníkov na trase náučného chodníka okolo jaskyne Domica pri Kečove v okrese Rožňava. Ako v tejto súvislosti TASR informoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík, všetky panely chodníka boli vymenené v rámci projektu cezhraničnej spolupráce, vďaka ktorému bude Domica využívaná aj na speleoterapiu.


„Pôvodné panely už doslúžili. Tieto nové sú v takej modernej verzii, otáčacie, s trojjazyčnými informáciami pre návštevníkov. Obsah, samozrejme, zostal ten istý, lebo príroda sa nezmenila,“ priblížil riaditeľ s tým, že v histórii tejto turistickej trasy ide o tretiu obnovu panelov.

Náučný chodník okolo Domice bol vytvorený v roku 1985. Meria zhruba 2,5 kilometra, vedie krajinou Slovenského krasu a tvorí okruh so začiatkom i koncom pri vchode do jaskyne. Najvyššou kótou je Čertova diera, odkiaľ je výhľad na slovenskú i maďarskú stranu.

Domica je najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu. Meria viac ako 5,3 kilometra a hlboká je 70 metrov. Vyznačuje sa bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. Je tiež známa ako archeologická lokalita, niektoré nálezy z jej priestorov sú súčasťou expozície vo vstupnej hale jaskyne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od narodenia režiséra Pavla Haspru uplynie 90 rokov
<< predchádzajúci článok
Rajec preslávili garbiari, uhorskú kožu vyvážali nie len do Francúzska

Náučný chodník okolo Domice má nové informačné panely - diskusné fórum čitateľov