Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2010

Návrh na odvody bánk je prudko populistickýZa prudko populistický označil poslanec Jozef Kollár zo SaS návrh zákona o odvodoch vybraných finančných ...Zdieľať
bez nazvu Predseda parlamentného finančného výboru Jozef Kollár

Foto: SITA/Peter ŽákovičBRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Za prudko populistický označil poslanec Jozef Kollár zo SaS návrh zákona o odvodoch vybraných finančných inštitúcií od trojice opozičných poslancov za Smer-SD.

Návrh, podľa ktorého by bankám od budúceho roka pribudli nové povinné odvody do štátneho rozpočtu, je podľa neho zlý po technickej aj obsahovej stránke.

V prípade prijatia by podľa neho narobil Slovensku veľké škody. Odvod navrhovaný Smerom je podľa Kollára 75-krát vyšší ako sadzba vo Švédsku, ktoré zaviedlo dodatočné zdanenie bánk. Zdôraznil, že predseda Smeru Robert Fico pred voľbami v roku 2006 viackrát avizoval, že peniaze na sociálne programy získa aj dodatočným zdanením bánk, za celé volebné obdobie to však neurobil.

Predstava trojice zákonodarcov zo Smeru-SD je taká, že osobitný odvod by sa počítal z časti pasív konkrétnej banky. Jeho výšku navrhli na 1,35 %, tú však plánujú korigovať. Pri jej výpočte totiž vychádzali z nesprávnych údajov o výške pasív bankového sektora ku koncu júna 2010 . Ak sa návrh dostane do druhého čítania, sami podľa jedného z autorov Petra Kažimíra prídu s pozmeňovacím návrhom, ktorým znížia výšku odvodu na 0,7 % . Zákon má byť alternatívou k vládou navrhovanému zvýšeniu sadzby dane z pridanej hodnoty.


Prikazovať štátne symboly je podľa Viskupiča zlé
„Do oblasti vlastenectva a patriotizmu sa dostala norma, ktorá niečo prikazuje,“ poukázal v úvode druhého
dňa 8. schôdze Národnej rady SR, ktorý sa začal nedokončenou rozpravou k novele zákona o štátnych symboloch. „Ide len o to, aby nebol rozkaz tam, kde nemá čo robiť,“ podotkol. Ako dôkaz svojho vlastenectva, ktoré mu nikto nevnucuje, ukázal svojim kolegom v pléne dres so slovenským štátnym znakom. Ten s ním podľa neho precestoval celý svet a nikde okrem Slovenska sa ho nehanbil vytiahnuť. Povinné štátne symboly v školách nie sú zlé a čím dlhšie tam zostanú, tým je to podľa Dušana Bublavého zo Smeru-SD lepšie. Ako podotkol, viac si ich uvedomujú.

Plénum sa dnes bude zaoberať tiež novelou zákona o štátnom občianstve. Na programe je aj návrh zákona skupiny štyroch poslancov za Smer-SD na čele s Robertom Ficom na úpravu platov niektorých ústavných činiteľov. Poslancov čaká aj druhé kolo voľby generálneho prokurátora, do ktorého po stredajšej tajnej voľbe postúpili Eva Mišíková a Dobroslav Trnka. Zákonodarcovia prediskutujú tiež opozičný návrh zákona o odvodoch vybraných finančných inštitúcií, v ktorom navrhujú, aby banky platili od budúceho roka nové povinné odvody do štátneho rozpočtu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čínski investori sa viac zaujímajú o Slovensko
<< predchádzajúci článok
Ceny za energiu pre domácnosti zatiaľ nie sú známe