06. novembra 2010

NBA: Hornets našli recept na Miami Heat

V piatkových zápasoch basketbalovej NBA sa predstavili všetky tri tímy, ktoré ešte v 65. ročníku súťaže neprehrali, a čistý štít si ...

bez nazvu Dwayne Wade a Lebron James z tímu Miami Heat

Foto: SITA/AP NEW YORK 6. novembra (WEBNOVINY) - V piatkových zápasoch basketbalovej NBA sa predstavili všetky tri tímy, ktoré ešte v 65. ročníku súťaže neprehrali, a čistý štít si udržali. V Západnej konferencii podľa očakávania udáva krok so šiestimi víťazstvami na konte obhajca titulu Los Angeles Lakers, na Východe má rovnakú bilanciu Atlanta. Prekvapením sú výkony New Orleans, ktoré má síce o zápas menej, ale v piatok si zdvihlo sebavedomie víťazstvom nad Miami.

Heat utrpeli druhú prehru v sezóne, predtým dokázal trojicu LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh udržať na uzde iba Boston hneď v prvý deň základnej časti. V New Orleans sa Floridčania dostali prvý raz do vedenia až 59 sekúnd pred koncom zápasu po dvoch premenených trestných hodoch Jamesa. Rozhodujúci moment však mal ešte len prísť, 14 sekúnd pred klaksónom presne namieril spoza trojkového oblúka Trevor Ariza a upravil na 94:90 pre domácich. Trojbodová odpoveď Chrisa Bosha ešte záver zdramatizovala, ale David West trestnými hodmi stanovil na konečných 96:93. „Možno sme na seba upútali pozornosť ostatných tímov, ale my sa sústreďujeme predovšetkým na svoje výkony a usilujeme sa robiť to, čo je treba,“ poznamenal po zápase Ariza. Heat tentoraz nevyšla rošáda Jamesa a Wada, ktorí si opäť vymenili úlohy: krídelník zaznamenal 10 asistencií a rozohrávač rovnaký počet doskokov. Hornets prežívajú najlepší vstup do sezóny v histórii klubu, Monty Williams ako nováčik medzi hlavnými trénermi ešte stále v NBA neprehral.

Atlanta síce v Minnesote zmazávala úvodné štvorbodové manko, ale od 10. min prvej štvrtiny až do úplného konca už nepustila vedenie z rúk a poradila si so súperom demoralizovaným najhoršou prehrou v histórii klubu (v stredu 86:128 v Orlande) 113:103. Timberwolves na domácej palubovke márne hľadajú na Hawks recept už od roku 2006.

Viac potrápilo favorita Toronto, ktoré naposledy zvíťazilo nad Lakers v Staples Center 28. decembra 2001. Na tom sa síce ani po piatku nič nezmenilo, ale Raptors odhalili slabiny v obrane súpera a prinútili dve najväčšie hviezdy domácich Kobeho Bryanta a Paua Gasola predviesť veľa z ich umenia. Lakers dovolili hosťom z poľa strieľať so solídnou 47-percentnou úspešnosťou a nedostatky defenzívy museli hasiť zvýšenou útočnou aktivitou najmä 30-bodový Gasol a 23-bodový Bryant. Domáci si síce rýchlo vypracovali 13-bodový náskok, ale v druhej štvrtine poľavili, čo Raptors využili a v polčase dokonca viedli 58:55. Hostia sa však napokon pripravili o lepší výsledok stratenými loptami a zlým výberom streleckých pozícií. „Dnes sme sa zapotili. Klobúk dolu pred súperom, v druhej štvrtine nás poriadne prevetral a ujal sa vedenia. Myslím si, že je to pre nás dobrá skúsenosť, že sme čelili väčšiemu odporu,“ poznamenal po víťazstve 108:103 tréner Lakers Phil Jackson.

Hráči Memphisu síce pricestovali do Phoenixu bez svojho hlavného trénera Lionela Hollinsa, ktorý bol v Portlande na pohrebe svojho bývalého spoluhráča Mauricea Lucasa, ale postarali sa o najväčšiu drámu piatkovej noci. O víťazovi muselo rozhodnúť až druhé predĺženie. Grizzlies pritom mali úspech na dosah, 3,7 sekundy pred koncom štvrtej štvrtiny viedli 98:94 a zdalo sa, že je po zápase. Potom ale prišli veľké chvíle najlepšieho strelca duelu Jasona Richardsona, ktorý v priebehu jednej sekundy dokázal neuveriteľné - zaznamenal päť zo svojich 38 bodov. Najskôr trafil trojku a potom využil jedno zaváhanie Rudyho Gaya z dvoch trestných hodov a skvelý lob Granta Hilla usmernil do obruče vo chvíli, keď časomer ukazoval 0,1 s do klaksónu. “Nikdy v živote sa mi niečo také nepodarilo. Šialený obrat. Už si mysleli, že majú víťazstvo vo vrecku. Mám dojem, že dnes stál basketbalový boh na našej strane,“ rozplýval sa Richardson a mal pravdu, pretože Suns vyhrali 123:118 po druhej nadstavenej päťminútovke, keď v tej prvej pre zmenu zachraňovali výsledok hostia. „Nikdy sa nedožijem svojich ďalších narodenín, keď budeme sezónou prechádzať takýmto spôsobom,“ trefne glosoval tréner Phoenixu Alvin Gentry.

Piatok - sumáre:
Indiana - Milwaukee 90:94 (20:18, 40:34, 16:18, 14:24)
Najviac bodov: Granger a Collison po 19, Hibbert 14 (12 doskokov) - Salmons 22, Jennings 18, Mbah a Mounte (15 doskokov) a Maggette po 10, divákov: 14 115.

Phoenix - Memphis 123:118 po dvojnásobnom predĺžení (20:35, 25:20, 25:21, 29:23 - 10:10, 14:9)
Najviac bodov: J. Richardson 38, Nash 25, Türkoglu 18 - M. Gasol a Gay po 26, Mayo 23, divákov: 16 470.

Boston - Chicago 110:105 po predĺžení (19:23, 30:15, 23:26, 24:32 - 14:9)
Najviac bodov: R. Allen 25, Garnett 16 (10 doskokov), G. Davis 15 - Noah 26 (12 doskokov), Deng 20, T. Gibson a Rose po 18, divákov: 18 624.

New York - Washington 112:91 (26:27, 32:22, 23:24, 31:18)
Najviac bodov: T. Douglas 19 (10 doskokov), Stoudemire 18, Gallinari 16 - Blatche 22, Arenas 18, Wall 13, divákov: 19 763.

Philadelphia - Cleveland 116:123 (20:34, 33:27, 31:18, 32:44)
Najviac bodov: Holiday 29, Brand 20, L. Williams 16 - Varejao 23 (12 doskokov), Mo Williams a Gibson po 22, divákov: 10 589.

New Orleans - Miami 96:93 (29:17, 21:24, 22:23, 24:29)
Najviac bodov: Okafor 26 (13 doskokov), David West 15, Ariza a Paul (19 asistencií) po 13 - Wade 28 (10 doskokov), James 20 (10 asistencií), Bosh 15, divákov: 17 988.

Denver - Los Angeles Clippers 111:104 (24:28, 29:26, 29:17, 29:33)
Najviac bodov: C. Anthony 30, Harrington 18, Afflalo 16 - Griffin 26 (10 doskokov), E. Gordon 21, C. Smith 18, divákov: 15 559.

Detroit - Charlotte 97:90 (32:15, 23:24, 17:25, 25:26)
Najviac bodov: B. Gordon 20, Hamilton 16, Prince 14 - S. Jackson 28, G. Wallace 13, Augustin 12, divákov: 13 291.

Golden State - Utah 85:78 (17:16, 23:23, 20:17, 25:22)
Najviac bodov: Ellis 23, S. Curry 20, Lee 14 (15 doskokov) - D. Williams 23, A. Jefferson 16 (15 doskokov), Millsap (11 doskokov) a Miles po 12, divákov: 17 902.

Los Angeles Lakers - Toronto 108:103 (33:20, 22:38, 27:20, 26:25)
Najviac bodov: P. Gasol 30, Bryant 23, S. Blake 14 - Barbosa 17, DeRozan 15, Bargnani a Calderon po 14, divákov: 18 997.

Minnesota - Atlanta 103:113 (25:26, 26:30, 20:27, 32:30)
Najviac bodov: Love (12 doskokov), W. Johnson a C. Brewer po 18 - J. Crawford 22, Josh Smith 20, Bibby 15, divákov: 17 222.

Orlando - New Jersey 105:90 (20:18, 28:33, 32:16, 25:23)
Najviac bodov: D. Howard 30 (16 doskokov), Nelson 20, Carter 19 - Outlaw 17, T. Williams 15, Harris 14, divákov: 18 846.