Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. mája 2011

NBS už vrátila 188 miliónov zapožičaných eurobankoviekNárodná banka Slovenska (NBS) už vrátila 188 miliónov kusov eurobankoviek, ktoré si zapožičala pri zavádzaní eura na Slovensku. Celkovo slovenská centrálna banka vlani zabezpečila ...Zdieľať
peniaze euro Foto: atitok.huBRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Národná banka Slovenska (NBS) už vrátila 188 miliónov kusov eurobankoviek, ktoré si zapožičala pri zavádzaní eura na Slovensku. Celkovo slovenská centrálna banka vlani zabezpečila výrobu a distribúciu 218,5 miliónov kusov bankoviek. "NBS už vrátila celkový počet eurobankoviek, ktoré si v rámci predzásobenia v roku 2008 požičala z Eurosystému,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa centrálnej banky Petra Pauerová.


Tlač eurobankoviek, ktorú NBS vlani realizovala prvýkrát, sa podpísala aj pod nárast nákladov centrálnej banky z emisnej činnosti. Z emisie bankoviek, obehových a zberateľských mincí vykázala NBS za minulý rok čisté náklady, teda náklady znížené o výnosy, vo výške 12,3 mil. eur. V roku 2009 tieto náklady pritom predstavovali 3,7 mil. eur. „Najväčšou čiastkou na nákladoch z emisnej činnosti sa podieľali náklady na tlač eurobankoviek, ktorých tlač bola realizovaná po prvýkrát v histórii NBS v počte kusov 218,5 milióna,“ konštatuje NBS.

Okrem tlače eurobankoviek zabezpečila centrálna banka v roku 2010 aj razbu 81,6 milióna kusov obehových euromincí. NBS vlani podľa emisného plánu zberateľských mincí zabezpečila vyrazenie 69 165 kusov mincí.

Proces predzásobovania eurovou hotovosťou na Slovensku začal v septembri 2008. V rámci prvej fázy sa najprv nová hotovosť distribuovala do jednotlivých komerčných bánk. Tie v rámci druhotného predzásobenia, na základe podpísaných zmlúv, nové bankovky a mince následne sprostredkovali pre svojich klientov. Eurové bankovky slovenská centrálna banka získala z Eurosystému prostredníctvom rakúskej centrálnej banky. Celkovo si NBS zapožičala 188 mil. kusov eurových bankoviek v hodnote viac ako 7 mld. eur.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dnes je v programe aj zníženie počtu poslancov parlamentu
<< predchádzajúci článok
Do Číny pricestoval budúci líder KĽDR Kim Čong-un