Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2009

NDS uverejnila utajovanú zmluvu o mýte s firmou SkyTollNárodná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v pondelok uverejnila na vlastnej internetovej stránke takmer dva mesiace utajovanú zmluvu so spoločnosťou SkyToll, a.s. z 13. januára tohto roku o poskytovaní ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v pondelok uverejnila na vlastnej internetovej stránke takmer dva mesiace utajovanú zmluvu so spoločnosťou SkyToll, a.s. z 13. januára tohto roku o poskytovaní komplexnej služby elektronického výberu mýta. Stalo sa tak až po výzve premiéra Roberta Fica na adresu NDS a ministerstva dopravy, ako aj pod vplyvom záujmu médií. Diaľničiari a rezort dopravy dovtedy odmietali uverejniť zmluvu o mýte s odvolaním sa na obchodné tajomstvo. Ako agentúru SITA informoval hovorca NDS Marcel Jánošík, NDS získala od svojho zmluvného partnera, spoločnosti SkyToll súhlas na zverejnenie zmluvy o poskytovaní komplexnej služby. Na základe tohto súhlasu zverejnila zmluvu na svojej webovej stránke. Formálny súhlas na uverejnenie zmluvy poskytol SkyToll NDS v závere minulého týždňa. SkyToll založili členovia úspešného konzorcia v mýtnom tendri SanToll s.r.o. a Ibertax, a.s. SkyToll má mýtny systém na základe satelitnej technológie GPS - GSM vybudovať k 1. januáru 2010 a počas trinástich rokov aj prevádzkovať za ponúknutú cenu 716,04 mil. € bez dane z pridanej hodnoty. NDS ako objednávateľ mýtnej služby môže podľa zmluvy udeliť SkyToll ako poskytovateľovi služby najvyššiu pokutu vo výške 24,895 mil. € (750 mil. Sk), ak nevybuduje službu elektronického výberu mýta v dohodnutej lehote.


NDS je podľa zmluvy oprávnená, nie však povinná žiadať od SkyToll zaplatenie zmluvnej pokuty v takmer tridsiatich prípadoch porušení povinností poskytovateľa v rozsahu od 1,660 tis. € (50 tis. Sk) do spomínaných 24,895 mil. € (750 mil. Sk). Celková výška zmluvných pokút nesmie počas trvania zmluvy presiahnuť maximálnu čiastku uvedenú v zmluve, tá však nesmie byť nižšia ako 20 % z celkovej ceny za službu. Pokutu vo výške 3,319 mil. € (100 mil. Sk) môže NDS udeliť v prípadoch, ak SkyToll nedokončí fázu návrhu služby v lehote na dokončenie alebo v predĺženej lehote a zadá poskytovanie celej služby subdodávateľovi alebo subdodávateľom.

Sankcia 1,660 mil. € (50 mil. Sk) sa vzťahuje na nedodržanie záväznej efektívnosti výberu mýta o viac než mínus 0,05 %. Za každú ďalšiu mínusovú odchýlku v uvedenej miere sa finančný postih môže zvýšiť o ďalších 1,660 mil. € (50 mil. Sk). Pokutu vo výške 829,85 tis. € (25 mil. Sk) môže byť udelená, ak poskytovateľ služby nedodrží minimálnu hodnotu určitého z ostatných sledovaných parametrov kvality a úrovne služby opakovane po viac ako troch po sebe nasledujúcich mesiacoch, a to za každý takýto parameter. Pokuta v tej istej výške sa týka aj nedodržania minimálnej hodnoty ostatných sledovaných parametrov kvality a úrovne služby za každých pätnásť bodov pri bodovom hodnotení nedodržania minimálnej hodnoty sledovaných parametrov kvality a úrovne služby. Rovnaká pokuta je určená aj v prípade nepredloženia bankových záruk poskytovateľom, alebo ak ich predloží v neschválenej forme a s obsahom či v rozpore s inými predpismi.

Výber mýta má byť zavedený pre vozidlá nad 3,5 tony na diaľniciach, rýchlocestách a časti ciest 1. triedy v dĺžke okolo 2 tis. kilometrov. Zmluva môže byť predĺžená o ďalších päť rokov. Za SanTollom je francúzska diaľničná spoločnosť Sanef, kto stojí za Ibertaxom, nie je známe. Konzorcium SanToll - Ibertax, ktoré spomedzi štyroch uchádzačov zostalo v tendri ako jediné, predložilo najvyššiu cenovú ponuku na vybudovanie a prevádzkovanie mýtneho systému. Ostatné tri konzorciá NDS vylúčila pre nesplnenie podmienok účasti a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) odmietol všetkých ich dvanásť námietok proti vyradeniu zo súťaže. Neúspešní uchádzači podali na Krajskom súde v Bratislave žaloby na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí ÚVO. Najnižšiu cenu v tendri na výber mýta predložilo konzorcium Slovakpass, a to 530,16 mil. €. Slovensko-švajčiarske združenie ToSy.sk navrhlo za mýtny systém 547,28 mil. € a konzorcium rakúskej spoločnosti Kapsch 629,71 mil. €.

Kompletné znenie zmluvy Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. so spoločnosťou SkyToll, a.s. z 13. januára tohto roku
Zmluva NDS a SkyToll

Publish at Scribd or explore others: Forms Business & Legal skytoll zmluva

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pokuty za chybnú slovenčinu aj v novom návrhu zákona
<< predchádzajúci článok
Jeden z kandidátov do eurovolieb tragicky zahynul

NDS uverejnila utajovanú zmluvu o mýte s firmou SkyToll - diskusné fórum čitateľov