Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2011

Niektorí špecialisti prídu od apríla o zmluvyNiektorí špecialisti stratia od apríla tohto roku zmluvu so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou alebo so súkromnou poisťovňou Dôvera. Obe sa totiž od ...Zdieľať
pacient Ilustračné foto: SITA/Kvetoslava MudríkováBRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Niektorí špecialisti stratia od apríla tohto roku zmluvu so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou alebo so súkromnou poisťovňou Dôvera. Obe sa totiž od začiatku budúceho mesiaca rozhodli s niektorými zo špecialistov nepokračovať v spolupráci. "Oznámenia o nepokračovaní v zmluvnom vzťahu Všeobecná zdravotná poisťovňa zaslala viac ako 200 ambulanciám. K ukončeniu spolupráce pristúpila v prípadoch výraznej neefektivity, paralelnych úväzkov a v mnohých prípadoch na základe podnetov a sťažností samotných pacientov," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.


Zmeny by sa pritom mali dotknúť iba minimálneho počtu poistencov. Všeobecná zdravotná ich o tejto skutočnosti bude informovať listom, prostredníctvom internetovej stránky, call centra a pobočiek. Najväčšia poisťovňa na trhu sa podľa Balážovej neobáva zníženia dostupnosti zdravotnej starostlivosti. "Ukončením spolupráce s niektorými poskytovateľmi len odstraňuje existujúcu neefektivitu v systéme. Naopak, ak sa týmto krokom ušetrí na zbytočne predpísaných liekoch, alebo SVaLZ vyšetreniach, tieto zdroje budú môcť byť použité tam, kde sú potrebné," skonštatovala.

Úplné alebo čiastočné odzmluvnenie sa v prípade poisťovne Dôvera dotkne 84 ambulancií. Podľa PR manažérky poisťovne Zuzany Horníkovej sa týka lekárov, ktorí dlhodobo neplnili kritériá efektivity a kvality a zároveň mali pôsobisko v regiónoch s predimenzovanou sieťou ambulancií. Väčšinou ide o špecialistov v odbore vnútorné lekárstvo, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, sú najmä z Bratislavského a Košického kraja. Pacientov uvedených lekárov poisťovňa o odzmluvnení informovala listami. Tie podľa Horníkovej odišli 4 200 pacientom, ktorí boli niekedy v predchádzajúcom období u dotknutých špecialistov.

"Pri ukončovaní zmlúv sme dbali na zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti aj na plnenie verejnej minimálnej siete. Štátom stanovenú normu v podobe verejnej minimálnej siete sme bez problémov prekračovali v súčasnosti a budeme aj po 1. apríli," dodala Horníková. Dôvera pritom neočakáva, žeby pacienti, ktorí aktuálne navštevujú práve spomínaných 84 ambulancií mali mať problémy s hľadaním iného špecialistu. Ak by sa náhodou problémy vyskytli, majú kontaktovať priamo poisťovňu.

Problémov sa, naopak, obáva Slovenská lekárska únia špecialistov. "Žiadame okamžite urobiť opatrenia, ktoré zamedzia hroziacej katastrofe pre približne 150 000 pacientov, ktorých lekári nedostali zmluvy," vyhlásil prezident únie Andrej Janco. Bezprostredná je pritom podľa neho hrozba, ktorá vyplýva z postupu Dôvery. "Výpovede nadobúdajú platnosť už 1. apríla 2011, ale zdravotná starostlivosť o pacientov vypovedaných lekárov nie je zabezpečená," tvrdí šéf špecialistov. Podľa neho mnoho lekárov, na ktorých by mali prejsť pacienti od tých, ktorí o zmluvy prišli, o tom nevedia a s prebratím pacientov nesúhlasia, pretože na to nemajú potrebné kapacity. Špecialisti vystúpili aj voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Od tej zase podľa Janca stovky lekárov dostali znížený limit o 20 až 30 %.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Zdravotná poisťovňa Dôvera vznikla 1. januára 2007 spojením zdravotných poisťovní Sideria a Dôvera. K 1. januáru tohto roka sa spojila so zdravotnou poisťovňou Apollo.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zo susedných mien si polepšil len poľský zlotý
<< predchádzajúci článok
Austrálska vláda začala protifajčiarsku kampaň u aborigénov