Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2007

Nobelovu cenu mieru získal Al Gore a IPCCZa boj proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu získal tohtoročnú Nobelovu cenu mieru bývalý americký viceprezident Al Gore a Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC). V piatok to ...Zdieľať

OSLO 12. októbra (WEBNOVINY) - Za boj proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu získal tohtoročnú Nobelovu cenu mieru bývalý americký viceprezident Al Gore a Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC). V piatok to oznámil Nobelov výbor v nórskom Osle. Cenu výbor udelil za "snahu vypracovať a šíriť znalosti o človekom spôsobených klimatických zmenách a za snahu položiť základy opatrení na boj proti takýmto zmenám". Cena je dotovaná sumou v prepočte 1,1 milióna eur, ktoré sa v tomto prípade rozdelia medzi Gora a IPCC. Formálne odovzdanie cien prebehne 10. decembra, v deň výročia smrti jej zakladateľa Alfreda Nobela. Nobelov výbor tento rok rozhodoval medzi 181 nomináciami na Nobelovu cenu mieru.

IPCC, ktorý pozostáva z asi 3000 vedcov, meteorológov, oceanológov, ekonómov a iných expertov, je vedeckým orgánom OSN zaoberajúcim sa globálnym otepľovaním a jeho dopadom. Globálne otepľovanie sa v roku 2007 stalo jednou z priorít OSN. IPCC vydal tento rok tri správy o stave klimatických zmien, o ich následkoch a opatreniach proti nim.

Albert Arnold Gore Jr. patril medzi najvýznamnejších politikov Demokratickej strany. Slúžil ako 45. viceprezident USA od roku 1993 do 2001. V prezidentských voľbách v roku 2000 neúspešne kandidoval ako nasledovník Billa Clintona. Po neúspešnej kandidatúre sa začal venovať klimatickým zmenám a aktívne sa angažuje v boji proti hrozbám otepľovania. Gore prezentoval klimatické zmeny na Zemi v oskarovom dokumente Nepríjemná pravda (An Inconvenient Truth), natočenom podľa jeho knihy. "Jeho odhodlanie, politické aktivity, prednášky, filmy a knihy posilnili boj proti klimatickým zmenám. Ako jednotlivec pravdepodobne urobil najviac na pochopenie opatrení, ktoré musia byť prijaté," hovorí sa vo vyhlásení Nobelovho výboru.

SITA/AFP/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet respiračných ochorení mierne vzrástol
<< predchádzajúci článok
Miškovo črievko je silnejšie, boj však ešte nie je vyhratý

Nobelovu cenu mieru získal Al Gore a IPCC - diskusné fórum čitateľov