Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. augusta 2007

Nová sezóna Divadla A. Bagara bude čisto slovenskáNITRA 20. augusta (WEBNOVINY) – Rodinné striebro je názov novej sezóny 2007/2008 Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Predstaví totiž divákom skvosty slovenskej literárnej klasiky. „Chceli sme preveriť, čo cenné a hodnotné ...Zdieľať

NITRA 20. augusta (WEBNOVINY) – Rodinné striebro je názov novej sezóny 2007/2008 Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Predstaví totiž divákom skvosty slovenskej literárnej klasiky. „Chceli sme preveriť, čo cenné a hodnotné zostalo po tých rokoch v pomyselnom kredenci Slovenska z jeho rodinného striebra. Myslíme si, že v slovenskej literatúre, s ktorou sa narába len ako s povinnou, je veľa hodnôt, ktorým ešte treba veriť,“ povedal pre agentúru SITA šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský. Divákov sa preto budú snažiť presvedčiť, že aj slovenská literatúra vie byť pestrá, myšlienkovo zaujímavá a tematicky aktuálna.

Nová sezóna prinesie päť premiérových titulov rôznych žánrov. Začiatok bude patriť klasike z pera Jozefa Gregora Tajovského Statky zmätky, problémom vŕšenia majetku, dominancie materiálnej stránky pri uzatváraní partnerských vzťahov či manželských zväzkov. Komédia v réžii Ľubomíra Vajdičku bude mať premiéru 9. novembra. Rodinné vzťahy budú ústrednou témou inscenácie Matka od Júliusa Barča Ivana, ktorú zrežíruje mladý režisér Marián Amsler. DAB ju uvedie 14. decembra.

Veľkolepú scénickú fresku o podobách ľudského údelu bude na doskách nitrianskeho divadla realizovať Roman Polák. Pôjde o dramatizáciu niekoľkých poviedok Františka Švantnera, Dobroslava Chrobáka a Margity Figuli, čiže diel lyrizovanej prózy, pod spoločným názvom Piargy. „Bude to poetizujúco-metaforický a scénicky veľmi prepracovaný javiskový tvar, kde bude účinkovať kompletný súbor DAB. Zapodievať sa budeme otázkami apokalypsy, zrodu nového sveta a človeka v ňom,“ povedal Sprušanský. Premiéra je naplánovaná na 18. januára.

Hudobnou lahôdkou sezóny bude klasická opereta Modrá ruža z dielne Pavla Braxatorisa a Gejzu Dusíka, ktorej sa ujme známy režisér Jozef Bednárik. „Bude to zábavná opereta, ktorú budeme prezentovať tak trochu vo felíniovskom šate. Premiéru bude mať 4. apríla,“ hovorí Sprušanský. Bodku za sezónou 2007/2008 urobí inscenácia diela Boženy Slančíkovej Timravy Všetko za národ, ktorú DAB uvedie začiatkom júna. V čechovovskej atmosfére dedinskej fary na prelome storočia sa budú odohrávať lásky troch nevydatých sestier. Na režisérsku stoličku si sadne Michal Vajdička, syn Ľubomíra Vajdičku. Nová sezóna Divadla A. Bagara bude čisto slovenská

S© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gwyneth Paltrow sa sťažovala, že Chicago je plné paparazov
<< predchádzajúci článok
Robert DeNiro oslavoval narodeniny dvakrát

Nová sezóna Divadla A. Bagara bude čisto slovenská - diskusné fórum čitateľov