Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2006

Nové snímky zneužívania väzňov v Abú GhurajbNové snímky týrania väzňov v bagdadskom väzení Abú Ghurajb môžu priniesť hnev verejnosti. Situácia v Iraku je už napätá po zverejnení videozáznamu, na ktorom britskí vojaci brutálne bijú ...Zdieľať

BAGDAD 16. februára (WN/SITA/AP) - Nové snímky týrania väzňov v bagdadskom väzení Abú Ghurajb môžu priniesť hnev verejnosti. Situácia v Iraku je už napätá po zverejnení videozáznamu, na ktorom britskí vojaci brutálne bijú irackých tínedžerov. Niektorí irackí predstavitelia vyzvali obyvateľov, aby reagovali pokojne po odvysielaní záberov, nakoľko sú staré a vinníci boli potrestaní. Snímky nahých zakrvavených a na zemi ležiacich väzňov boli zachytené asi v rovnakom čase, ako tie spred niekoľkých rokov, ktoré vyvolali škandál vo svete a viedli k vojenským procesom a rozsudkom.

Mnohé zábery, ktoré v stredu odvysielala austrálska verejnoprávna televízia SBS a následne ďalšie televízie, boli však ostrejšie ako tie predchádzajúce. Iracká ministerka pre ľudské práva Nermine Othmanová uviedla, že bola zábermi "zdesená". "Iračania zareagujú dvoma spôsobmi," uviedla pre agentúru AP. "Jednou z reakcií bude hnev a druhou ľútosť, že ich SBS nedali irackej vláde pre potreby vyšetrovania. Načo ich ukazovať? Mali sme dosť trápenia a viac už nechceme mať," uviedla. Hovorca Pentagonu Bryan Whitman konštatoval, že americké ministerstvo obrany si myslí, že zverejnenie dodatočných obrázkov zneužívania väzňov je škodlivé a môže iba roznietiť násilie vo svete.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny benzínov k 10. februáru poklesli, cena nafty sa nezmenila
<< predchádzajúci článok
Poslanci EP budú hlasovať o liberalizácii služieb

Nové snímky zneužívania väzňov v Abú Ghurajb - diskusné fórum čitateľov