Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2011

November 1989 sa stal výzvou na uvažovanie nad slobodou

Zdieľať
neznarevolucia Odporúčame:


Nežná revolúcia má dvadsaťdva rokov

Prezident si uctil pamiatku politických väzňov komunizmu 

Študenti si vypočuli o gulagoch a o novembri 89´
Aktivista Hlina otvorí v Bratislave Múzeum 17. novembra 

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – November 1989 sa stal podľa generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloša Klátika výzvou na uvažovanie, čo s nadobudnutou slobodou.

„Mnohokrát si ľudia zamenili slobodu s anarchiou,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny biskup.

Zároveň upozornil, že Martin Luther napísal spis o slobode kresťana, v ktorom poukázal na to, že kresťan je slobodný človek a nikomu nie je podriadený, a zároveň je kresťan podriadený všetkým v zmysle služby pre všetkých.

„Takže v tomto záväzku, v tejto zodpovednosti, je to výzva pre všetkých obyvateľov, aby videli aj zodpovednosť voči druhému človeku. Nemôžem brať slobodu druhému,“ zdôraznil Klátik.

Podľa Klátika je rozhodujúce vychovávať generáciu, ktorá vnútorne bude taká silná, že sa bude vedieť v slobode rozhodnúť slúžiť spoločnosti.

„Toto je najdôležitejší moment, že nie vonkajším obmedzovaním, ale pretransformovať vnútornú slobodu do rozhodnutia, že sám sa rozhodnem pre službu iným ľuďom. Toto mnohí nepochopili a začali buď s anarchiou, alebo urážaním určitých ľudí, alebo skupiny ľudí, obmedzovaním. Nemyslím si, že toto je tá dobrá cesta,“ dodal generálny biskup.

Klátik vyzval politikov, aby vniesli do politiky určitú politickú kultúru, pretože dávajú aj vzor pre ostatných ľudí. „Čím väčšia bude kultúra od týchto špičiek, ale aj od akademických špičiek, osobností tohto národa, tým väčší bude vzor pre čím väčšie množstvo aj mladých ľudí. To sa zúročí po mnohých rokoch a ovocie budeme vidieť neskôr,“ uzavrel generálny biskup.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na východe vybuchol kotol, muž má spálenú tvár
<< predchádzajúci článok
SDKÚ rozdávala ľuďom kľúčenky, Smer ich lákal na hudbu