24hod.sk    Z domova

03. júla 2009

O jackpot ZL ešte šestica, Repčík má B-limit na MS

Šesť z ôsmich berlínskych víťazov (dvaja neštartovali) tzv. zlatých disciplín uspelo aj v piatok na druhom podujatí prestížneho šesťdielneho atletického seriálu Zlatá liga v Osle. V hre o podiel z ...

OSLO 3. júla (WEBNOVINY) - Šesť z ôsmich berlínskych víťazov (dvaja neštartovali) tzv. zlatých disciplín uspelo aj v piatok na druhom podujatí prestížneho šesťdielneho atletického seriálu Zlatá liga v Osle. V hre o podiel z jackpotu 1 milión dolárov sú naďalej Kenenisa Bekele na 5000 m, oštepár Tero Pitkämäki, Kerron Stewartová na 100 m, štvorstovkárka Sanya Richardsová, Damu Cherryová na 100 m prekážok a žrdkárka Jelena Isinbajevová. Tretí diel ZL je na programe v piatok 10. júla v Ríme. Jediný slovenský účastník mítingu v Osle Jozef Repčík skončil na 800 m siedmy v slovenskom výkon roka 1:46,26 min a zároveň splnil B-limit na MS v Berlíne. V behu na 1 míľu utvoril Keňan William Biwott juniorský svetový rekord 3:49,29 min, čo bol dovedna už 55. oficiálny svetový rekord dosiahnutý na štadióne Bislett.

Dubnický osemstovkár Repčík dosiahol vo svojej šiestej tohtoročnej osemstovke a zároveň premiére v Zlatej lige tretí najlepší čas kariéry, ale po pretekoch krútil nespokojne hlavou. "Medzi 500 a 600 metrami ako keby mi došli sily a vôbec nechápem, prečo. Vlani som práve na tejto méte získaval, teraz sa všetci dostali pred mňa. Našťastie, vo finiši som potom ešte našiel sily a dostal som sa na siedmu priečku. Limit ma, samozrejme, teší, ale nie som spokojný s tým, ako sa mi bežalo. Na budúci týždeň štartujem na Svetovej univerziáde v Belehrade, a potom pôjde na sústredenie do St. Moritzu. Verím, že tam všetky resty dobehnem," uviedol pre agentúru SITA Jozef Repčík. Osemstovku vyhral olympijský víťaz z Atén 2004 Jurij Borzakovskij v európskom výkone roka 1:44,42 min. Preteky sa skončili tragédiou pre halového majstra sveta Abubakera Kakiho zo Sudánu, ktorý po 100 metroch pre zranenie odstúpil.

Slovenská atletika tak má po ZL v Osle pre berlínsky šampionát štyroch držiteľov voľných kariet (Klocová, Hrašnová, Vaľukevič, Charfreitag), štyroch A-limitárov (Tóth, Bátovský, D. Velďáková, Gáliková) a troch B-limitárov (J. Velďáková, Z. Malíková, Repčík).

Američanka Sanya Richardsová s prehľadom vyhrala beh na 400 m a časom 49,23 sekundy nielenže utvorila svetový výkon roka, ale vyrovnala aj rekord štadióna Bislett československej reprezentatky Taťány Kocembovej ešte z roku 1983. Pod 50-sekundovú hranicu sa dostala aj Jamajčanka Shericka Williamsová (49,98), olympijská víťazka z Pekingu Christine Ohuruoguová finišovala až šiesta za 51,19.

Olympijský šampión Kenenisa Bekele odolal v behu na 5000 m kenskej presile a drvivým finišom v záverečnom kole (posledných 400 m na úrovni 53 sekúnd) si udržal zlaté číslo adepta na jackpot. Etiópčanov víťazný čas - 13:04,87 min. Brit Mo Farah vylepšil tohtosezónne európske maximum na 13:12,28, ale stačilo to len na 11. miesto.

Na 100 m prekážok Damu Cherryová z USA tiež potvrdila svoje berlínske prvenstvo z úvodného podujatia ZL a vyhrala úplne jasne časom 12,68 s náskokom 7 stotín pred tohtoročnou jamajskou vicemajsterkou Brigitte Fosterovou-Hyltonovou.

Dvadsaťšesťnásobná svetová rekordérka Jelena Isinbajevová vyhrala skok o žrdi jediným platným pokusom, keď 471 cm zdolala na druhý pokus a je tiež v hre o jackpot. Rovnaký výkon dosiahla aj Poľka Monika Pyreková, ale ona sa ponad túto výšku dostala až na tretíkrát. Dvadsaťšesťročná Isinbajevová skákala s obviazaným ľavým kolenom a ani zďaleka nie v takej pohode, ako bývalo zvykom.

Na 110 m prekážok vyhral Američan, ale nie víťaz z Berlína Dexter Faulk (skončil až piaty), ale Antwon Hicks časom 13,41, ktorý si takto aspoň čiastočne vynahradil diskvalifikáciu zo semifinále minulotýždňových majstrovstiev USA v Eugene.

Stovku mužov vyhral bývalý svetový rekordér Asafa Powell, ale iba o tisíciny pred Danielom Baileym z Antiguy, ktorého obral o šancu bojovať o miliónovú prémiu. Obaja dosiahli čas 10,07 a v tesnom finiši skončil tretí iba o jedinú stotinku ďalší jamajský šprintér Michael Frater. Na rozdiel od Baileyho Kerron Stewartová jasne obhájila pozíciu adeptky na jackpot a svojím štvrtým tohtoročným časom pod 11 sekúnd (10,99) sa bude o týždeň v Ríme opäť snažiť o tretí triumf v ZL 2009. Piata v cieli Nórka Okparaebová zlepšila európsky výkon roka na 11,29.

V mužskom oštepe aj tretí tohtoročný vzájomný súboj majstra sveta Tera Pitkämäkiho s dvojnásobným olympijským víťazom Andreasom Thorkildsenom dopadol v prospech Fína, ktorý upravil cerlkovú vzájomnú bilanciu s nórskym reprezentantom na 25:19. Pitkämäki dosiahol priemerných 84,63 m a pred Thorkildsena (83,15) sa dostal aj ďalší Fín Teemu Wirkkala (83,54).