Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2010

Obama sa stretne s bývalým východným blokomAmerický prezident Barack Obama sa počas svoje budúcotýždňovej návštevy v Prahe stretne aj s predstaviteľmi viacerých krajín bývalého východného bloku. Podľa ...Zdieľať
obama Barack Obama

Foto: SITA/AP
PRAHA 1. apríla (WEBNOVINY) - Americký prezident Barack Obama sa počas svoje budúcotýždňovej návštevy v Prahe stretne aj s predstaviteľmi viacerých krajín bývalého východného bloku. Podľa agentúry AFP, ktorá o tom vo štvrtok s odvolaním sa na diplomatické zdroje informovala, by tak Obama chcel zmierniť obavy týchto krajín, že ich súčasná americká administratíva v záujme zlepšenia svojich vzťahov s Ruskom odsunula na vedľajšiu koľaj.

S Obamom by sa mali v Prahe stretnúť český premiér Jan Fischer aj prezident Václav Klaus, rumunský prezident Traian Basescu, ako aj premiéri Poľska a Maďarska Donald Tusk a Gordon Bajnai. Podľa niektorých informácií by mali za Obamom do Prahy prísť aj predstavitelia ďalších krajín bývalého východného bloku vrátane Slovenska.

Hlavným cieľom Obamovej návštevy v Prahe, ktorá sa uskutoční budúci štvrtok, bude podpis novej zmluvy medzi Spojenými štátmi a Ruskom o obmedzení jadrového arzenálu. Nová zmluva o strategických zbraniach ohraničí počet rozmiestnených bojových hlavíc oboch krajín na 1550, čo je asi o 30 percent menej ako limit stanovený v roku 2002. Výrazne sa zníži aj počet nosičov, teda bombardérov, ponoriek a rakiet, kde sú nové limity stanovené na 700 až 800 kusov. Dokument nahradí Zmluvu o obmedzení počtu strategických zbraní (START) z roku 1991, ktorej platnosť vypršala 5. decembra 2009.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V tomto týždni žiaden nový prípad prasacej chrípky
<< predchádzajúci článok
Krížová cesta začne pobožnosti Veľkého piatka

Obama sa stretne s bývalým východným blokom - diskusné fórum čitateľov