Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2009

Obchodníci považujú rok 2009 za najťažšíRok 2009 patril pravdepodobne medzi najťažšie roky nielen v obchode, ale aj v ekonomike Slovenskej republiky. Na utorkovej tlačovej konferencii Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR to povedal jeho ...Zdieľať
BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) - Rok 2009 patril pravdepodobne medzi najťažšie roky nielen v obchode, ale aj v ekonomike Slovenskej republiky. Na utorkovej tlačovej konferencii Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR to povedal jeho prezident Pavol Konštiak, ktorý zároveň uviedol, že podľa štatistík klesol počet zamestnancov v obchode, veľkoobchode a cestovnom ruchu o približne 50 tisíc ľudí na aktuálnych 290 tisíc. "Najviac to bolo vo veľkoobchode, potom nasledovala gastronómia a najmenej v retaily, kde tie posledné čísla hovorili asi o 5 tisíc zamestnancoch," povedal Konštiak.


Zväz plánuje podľa neho v budúcom roku pokračovať vo svojich aktivitách. Jednou z nich je aj problém jedno a dvojcentových euromincí, ktoré by obchodníci radi obmedzili v obehu. "My by sme boli radi, keby sa eliminovali, nie zrušili," povedal Konštiak. Postup by mal byť podľa neho podobný ako pri halierových minciach v starej slovenskej mene, čiže úpravou vyhlášky o zaokrúhľovaní výsledného účtu. Takýmto zaokrúhľovaním by sa podľa Konštiaka vytesnilo z používania približne 95 % jedno a dvojcentových mincí. "Nevidím vôbec problém, aby sme, keď nie v priebehu budúceho roku, to ale pripravili legislatívne, ako ďalej urobiť určité kroky, ktoré by smerovali k eliminácii týchto mincí," uviedol prezident zväzu.

Zväz obchodu plánuje tiež zvýšiť svoju angažovanosť v školstve. Podľa Konštiaka už totiž v súčasnosti nikto nechce byť predavačom, ale len manažérom alebo marketingovým pracovníkom. "Preto chceme viacej zintenzívniť prácu s Ministerstvom školstva SR a s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a robiť v tejto oblasti viacej, ako sme robili doteraz," dodal.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Embraco Slovakia prijme 174 ľudí
<< predchádzajúci článok
SOI urobila 40 tis. kontrol v súvislosti s eurom

Obchodníci považujú rok 2009 za najťažší - diskusné fórum čitateľov