Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. decembra 2022

Obraz expresionistu Beckmanna sa predal za rekordných 20 miliónov eurVyvolávacia cena bola 13 eur. Konečná cena vrátane súvisiacich poplatkov dosiahla 23,2 milióna eur, uviedol berlínsky aukčný dom Grisebach.Zdieľať
Obraz expresionistu Beckmanna sa predal za rekordných 20 miliónov eur

Za 20 miliónov eur vydražili vo štvrtok v Berlíne autoportrét nemeckého expresionistického maliara Maxa Beckmanna. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o doposiaľ najvyššiu sumu, za akú kedy vydražili obraz na aukcii v Nemecku.


Maľbu s názvom "Selbstbildnis gelb-rosa" (Autoportrét žlto-ružový) vytvoril expresionistický umelec Max Beckmann (1884 – 1950) počas druhej svetovej vojny v Holandsku, kam niekoľko rokov predtým utiekol pred nemeckými nacistami, píše TASR.

Vyvolávacia cena bola 13 eur. Konečná cena vrátane súvisiacich poplatkov dosiahla 23,2 milióna eur, uviedol berlínsky aukčný dom Grisebach. Obraz pôvodne vlastnila umelcova manželka a v posledných desaťročiach bol súčasťou zbierky súkromného švajčiarskeho zberateľa.

Maľby pred aukciou vystavili len za ochranným sklom, aby tak predišli prípadným vandalským činom zo strany klimatických aktivistov, píše AFP.

Doteraz najdrahší obraz v Nemecku vydražili v roku 2018. Išlo taktiež o dielo Maxa Beckmanna s názvom "Die Aegypterin" (Egypťanka), ktoré sa predalo za 4,7 milióna eur.

Inú Beckmannovu maľbu s názvom Hölle der Vögel (Vtáčie peklo), ktorá sa považuje za vyjadrenie protestu voči nemeckému nacizmu, vydražili v roku 2017 v Londýne za 43 miliónov eur. Nacisti označili Beckmannovu tvorbu za prejav "degenerovaného" moderného umenia a mnohé nemecké múzeá dali odstrániť celkovo stovky jeho diel.

Podľa správ nemeckých médií je Beckmannov autoportrét, ktorý vydražili vo štvrtok, zrejme najdrahším umeleckým dielom vôbec predaným na aukcii v Nemecku. Predchádzajúci rekord patril bronzovej soche Budhu, ktorá vznikla v 15. storočí v Číne. Tú vlani predali za 9,5 milióna eur.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela Mylene Demongeotová, ktorá hrala i vo Fantomasovi
<< predchádzajúci článok
Foto: Slovenská národná galéria po 21 rokoch (po)otvára nový galerijný areál