26. novembra 2016

Obrovský slalom pre Lösethovú, 13. Vlhová je celkovo stále štvrtá

Na snímke slovenská slalomárka Petra Vlhová.

Na snímke slovenská slalomárka Petra Vlhová. Foto: TASR/AP

Killington 26. novembra (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa presadila aj v druhom obrovskom slalome Svetového pohára a v sobotu v americkom Killingtone skončila. Za víťaznou Francúzkou Tessou Worleyovou zaostala 2,49 s, keď po prvom kole bola devätnásta a v druhej jazde predviedla druhý najlepší výkon z celého poľa. V celkovom poradí si 21-ročná Slovenka stále drží štvrté miesto, čo je pre slovenské lyžovanie lichotivý unikát. Vlhová sa presadila vo všetkých troch súťažiach a nazbierala 121 bodov.

Worleyová slávila svoj štvrtý triumf kariéry, druhá skončila so stratou 8 desatín nórska lyžiarka Nina Lösethová, ktorá viedla po prvej časti. Tretia skončila Talianka Sofia Goggiová ((+1,11 s), ktorá sa dostala na čelo priebežného poradia disciplíny.

Súťaž odštartovali so 40-minútovým meškaním, keďže technické problémy bránili televíznemu prenosu. Petra Vlhová postúpila z 1. kola s prehľadom. Išla bez výraznej chyby a hoci niektoré oblúky nasadzovala neskôr, so štartovým číslom 28 jej namerali v cieli 19. čas so stratou 2,85 s na vedúcu pretekárku. Tento výkon bol pre nasledujúce súperky nedosiahnuteľný a tak 21-ročná Vlhová získala v najlepšej 30-ke druhého kola pozíciu číslo 12, z ktorej mohla atakovať prvú desiatku. O to sa aj snažila, odstala sa do vedenie a takmer zopakovala svoj výboj z úvodnej súťaže v rakúskom Söldene, kde pred niečo vyše mesiacom 8. miestom slávila svoj životný výsledok v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne vďaka najlepšej jazde v druhom kole. Tentoraz ju predstihla iba Goggiová, ale prienik do desiatky sa jej nepodaril pre výraznejší časový odstup, ktorý v druhej jazde znížila pridávaním tempa do cieľovej roviny.

V súťaži neštartovali niektoré popredné zjazdárky na čele s Američankou Lindsey Vonnovou a Rakúšankou Annou Veithovou, švajčiarska favoritka a celková víťazka SP Lara Gutová vypadla v 1. kole. To samozrejme nič nemení na kolektívne skvelom výsledku talianskeho družstva, ktorého reprezentantky obsadili päť priečok v prvej desiatke Potvrdzuje to kontinuitu úspechov tejto krajiny v obrovskom slalome i slová Petry Vlhovej pred sezónou. Slovenka si pochvaľovala novú spoluprácu s talianskym trénerom Liviom Magonim práve v oblúkoch obrovského slalomu a jej nový expertný tútor mal svoj tréningový podiel v talianskej reprezentácii i ako kouč nedávnej excelentnej univerzálky, Slovinky Tiny Mazeovej.