Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2018

Obyvateľov Havaja vystrašil falošný raketový poplachIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Honolulu 14. januára (TASR) - Guvernér amerického štátu Havaj sa ospravedlnil tamojším obyvateľom za "bolesť a zmätok", ktoré im spôsobilo v sobotu varovanie pred útokom balistickou raketou. Ukázalo sa totiž, že varovné správy boli rozoslané používateľom mobilných telefónov omylom, keď niektorý z príslušných pracovníkov "stlačil nesprávne tlačidlo".


Guvernér David Ige niekoľko hodín po tomto incidente prisľúbil na tlačovej konferencii, že spôsob testovania varovného systému bude prehodnotený, aby sa podobný falošný poplach nemohol zopakovať. Ige, ako aj predstaviteľ havajského úradu civilnej ochrany Vern Miyagi zároveň uviedli, že v budúcnosti nebude možné, aby sa takejto chyby dopustila jediná osoba.

Sobotňajší poplach na Havaji vyvolal v tomto ostrovnom štáte paniku, pričom ľudia opúšťali svoje autá na diaľnici a pripravovali sa na útek zo svojich príbytkov, kým neprišlo po viac ako polhodine oznámenie, že ich v skutočnosti nijaká raketa neohrozuje.

Americký štát Havaj v decembri po prvý raz od skončenia studenej vojny vykonal skúšku systému varovania pred jadrovým útokom. Príčinou tohto kroku boli obavy z agresie Severnej Kórey.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spevák Gott popiera, že by pred voľbami vyjadril podporu Zemanovi
<< predchádzajúci článok
Najmenej 8 mŕtvych po výbuchu kachlí a požiari na kartárskom turnaji

Obyvateľov Havaja vystrašil falošný raketový poplach - diskusné fórum čitateľov