Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2005

Obžalovaný Ďuračka sedel vedľa advokáta a vinil DzurinduExposlanec NR SR a podnikateľ Peter Ďuračka si nedá pokoj s dráždením mocných tohto sveta!Zdieľať
  Na štvrtý pokus sa včera podarilo otvoriť hlavné pojednávanie Krajského súdu, pred ktorým stojí ako obžalovaný z podvodu, ale svoju rolu tak zjavne nevnímal. Obžaloba dokazuje, že medzi dvoma firmami urobil len fingované obchody, vďaka ktorým mohol od štátu zinkasovať tzv. vratky DPH vo výške takmer deväť miliónov korún. V prípade uznania viny mu za podvod tohto rozsahu hrozí päť až dvanásť rokov odňatia slobody. Ďuračka však svoju vinu v celom rozsahu popiera. Tvrdí, že obvinenie je „vyfabrikované s cieľom medializácie“, a vzniklo na politickú objednávku, „za ktorou stojí určite aj premiér tejto vlády Mikuláš Dzurinda“. Podľa neho to dokazuje aj fakt, že podozrivé obchody mal urobiť v roku 1996, obvinenie mu však vyšetrovateľ vzniesol až po piatich rokoch a prokurátor podal obžalobu 24. februára 2005, teda takmer deväť rokov od skutku! Ďuračka preto presviedčal novinárov, že je to trest za jeho aktivity, ktorými poukazoval na nezákonný odpredaj budovy na Žabotovej ulici v Bratislave do vlastníctva KDH a na čudné transakcie, vďaka ktorým prišla Bratislava za primátorovania Kresánka a Moravčíka o takmer 400 miliónov korún.
Kontroverzný exposlanec sedel na pojednávaní vedľa svojho advokáta. Senát s tým súhlasil, keďže ani ústava, ani nižšie zákonné normy tomu nebránia. Predsedníčka senátu Magdaléna Blažová však len s ťažkosťami zvládala príval jeho občas málo vecných pripomienok. Napokon sudkyňu vyzval, aby ho čo najskôr odsúdila: „Buďte taká láskavá, ukončime to. Čím skôr pôjdem do väzenia, tým skôr sa z neho  vrátim. Alebo aj nie,“ dodal veľavravne. Keďže sa na súd bez ospravedlnenia nedostavila ani Ďuračkova vlastná manželka a jeho advokát Andrej Lehoťan sa zo zdravotných dôvodov vzdal zastupovania, pojednávanie odročili na neurčito. Medzičasom tak bude Ďuračka k dispozícii krajskému súdu v ďalšej trestnej kauze. Čelí obžalobe z fyzického útoku na policajtov, ktorého sa mal dopustiť  v auguste 2004. Prvostupňový súd mu nadelil tri roky nepodmienečne, exposlanec sa okamžite odvolal. 
Peter Ondera

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Antošová podala sťažnosť kvôli voľbám
<< predchádzajúci článok
Predvianočný hit: stromček postavený na hlavu

Obžalovaný Ďuračka sedel vedľa advokáta a vinil Dzurindu - diskusné fórum čitateľov