Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2019

Odvolací súd zbavil Uzbeka viny v prípade prípravy útoku v ŠtokholmeIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Štokholm 12. júna (TASR) - Švédsky odvolací súd zbavil v stredu viny 46-ročného Uzbeka v prípade prípravy útoku v Štokholme. Informovala o tom agentúra AP.


Davida Idrissona odsúdili v marci na sedem rokov väzenia za prípravy teroristického útoku vo švédskej metropole. Uznali ho za vinného zo zhromažďovania materiálu, ktorý chcel použiť pri vykonaní bombového útoku v mene extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Usvedčili ho tiež z financovania teroristickej skupiny v Sýrii.

Podľa okresného súdu v Solne si Uzbek v rámci príprav útoku nazhromaždil 500 kilogramov chemikálií, ako aj nože, plynové masky a vojenské vybavenie. V jeho mobilnom telefóne sa našli fotografie potenciálnych cieľov útoku vo švédskej metropole. Okrem toho si na internete prezeral manuál na výrobu bômb.

Sudca Ragnar Palmkvist však v stredu uviedol, že proti Idrissonovi a dvom ďalším osobám neexistujú "dostatočné dôkazy", že plánovali teroristické činy. Spomínaných dvoch mužov z Uzbekistanu a Kirgizska nižší súd už v tomto prípade dávnejšie oslobodil.

Odvolací súd potvrdil verdikty o vine pre všetkých troch a potvrdil im tiež tresty od štyroch do šiestich mesiacov väzenia za financovanie Islamského štátu tým, že každý z nich poslal tejto skupine 20.000 švédskych korún (1870 eur).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda odobrila zrušenie poplatkov pri zmene priezviska po sobáši
<< predchádzajúci článok
Začínajúci učitelia by si mali od septembra finančne polepšiť

Odvolací súd zbavil Uzbeka viny v prípade prípravy útoku v Štokholme - diskusné fórum čitateľov