Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2012

Ohlasy médií: Nemecký súd zachránil Merkelovú pred blamážouNemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu vyhrala jeden z najťažších politických súbojov, keď nemecký ústavný súd zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme ...Zdieľať
merkelova BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu vyhrala jeden z najťažších politických súbojov, keď nemecký ústavný súd zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.


Zároveň súd nepriamo ponechal šance Merkelovej na obhájenie kresla kancelárky v budúcoročných voľbách, informovala o tom agentúra Reuters.

"Záchrana eura môže začať!" napísal po oznámení verdiktu súdu na svojom portáli najčítanejší nemecký denník Bild. Pre kancelárku je toto rozhodnutie veľmi dôležité, pričom súd vyčlenil také podmienky, s ktorými môže pracovať, uvádza Bild.

V podobnom duchu reagoval na verdikt sudcov v Karlsruhe aj mierotvorný týždenník Der Spiegel. Podľa neho bol verdikt jasným víťazstvom 58-ročnej kancelárky, ktorá počas troch rokov krízy pôsobí dojmom mocného, ale singlového hráča.

Obrazom: Angela Merkelová privítala schválenie eura


"Kancelárka môže opäť voľne dýchať," napísal Der Spiegel pod titulkom "Pohroma pre euroskeptikov". Nemecké média si tiež všímajú, že ju rozhodnutie súdu ochránilo pred veľkou blamážou na medzinárodnej úrovni.

"Dnešný verdikt potvrdzuje postoj Nemecka počas doterajšieho riešenia krízy," myslí si to Gavyn Davies, bývalý partner investičnej banky Goldman Sachs.

Obrazom: Reakcia trhov na nemecký ústavný súd


Nemecké vydanie vplyvného denníka Financial Times zhodnotilo nemecké "áno" pre trvalý euroval, ako výraznú porážku tamojšej opozície. Kritici sa budú naďalej sťažovať a argumentovať, že ich demokratické práva sú potláčané, ale tieto protesty nebudú mať úspech, napísal Financial Times Deutschland.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pussy Riot už trpeli dosť, ruský premiér hovorí o slobode
<< predchádzajúci článok
V Bosne začal hon na zločincov, zadržali 25 ľudí