Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2006

Okresný súd oslobodil veľkopodnikateľa Jozefa M.Veľkopodnikateľa Jozefa M. oslobodil dnes Okresný súd Bratislava 1 spod obžaloby pre trestný čin poškodzovania veriteľa. Mal sa ho dopustiť prevodom majetku firmy Sipox Holding na ďalšiu ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Veľkopodnikateľa Jozefa M. oslobodil dnes Okresný súd Bratislava 1 spod obžaloby pre trestný čin poškodzovania veriteľa. Mal sa ho dopustiť prevodom majetku firmy Sipox Holding na ďalšiu spoločnosť a zmariť tým pohľadávku Fondu národného majetku (FNM). Fondu mala firma Jozefa M. dlhovať najmenej 259 105 000 korún. Podľa názoru súdu Jozef M. postupoval voči FNM v zmysle uzatvorenej zmluvy. Fond národného majetku si bude môcť pohľadávku vymôcť v občiansko-právnom konaní.

Rozhodnutie okresného sudcu je založené na fakte, že medzi podnikateľom Jozefom M. a FNM bola uzatvorená v roku 1992 zmluva o predaji akcií spoločnosti VAB Bánovce nad Bebravou, v zmysle ktorej Jozef M. postupoval. Jozef M. si totiž po splatení prvej splátky za akcie FNM uvedomil, že nebude môcť takéto splátky platiť. Podľa zmluvy informoval podnikateľ FNM o záujme vrátiť akcie späť fondu. Písomne vyzýval až do roku 1998 FNM niekoľkými listami na zrušenie zmluvy. Fond však na tieto výzvy nereagoval, aj keď podľa zmluvy mal. "Právny vzťah medzi firmou Jozefa M. a FNM zanikol najneskôr v roku 1996, keď bola fondu doručená už druhá výzva o vrátení akcií," uviedol v zdôvodnení rozsudku sudca Juraj Mihál. FNM mal reagovať podľa sudcu v primeranom čase a prípadne si dohodnúť s dlžníkom splátkový kalendár. Prevodom majetku firmy Sipox Holding Jozef M. podľa názoru sudcu nespôsobil fondu škodu, lebo v tom čase už zanikol právny vzťah medzi podnikateľom a FNM práve pre spomínané výzvy o vrátení akcií. FNM si za svoju situáciu v tomto prípade môže sám, "lebo sa až do roku 1999 správal pasívne a až potom začal vymáhať pohľadávku," uviedol sudca.

Zástupkyňa FNM uviedla, že fond nemusel reagovať na výzvy podnikateľa. Podľa sudcu je tento názor scestný, pretože v uzatvorenej zmluve sa zakotvila možnosť vrátenia akcií. Prokurátor podľa obžaloby mal navrhnúť pre podnikateľa Jozefa M. nepodmienečný trest v dolnej sadzbe primeraného trestu so zaradením do 1. nápravnovýchovnej skupiny. Jozef M. sa na pojednávaniach v tejto kauze osobne nezúčastňoval a súd rozhodol v jeho neprítomnosti. Verdikt súdu nie je ešte právoplatný, prokurátor sa totiž do ôsmich dní od doručenia rozsudku môže odvolať.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Košiciach úspešne transplantovali prvú nepríbuzenskú obličku
<< predchádzajúci článok
Mugabe môže ostať pri moci ešte o dva roky dlhšie

Okresný súd oslobodil veľkopodnikateľa Jozefa M. - diskusné fórum čitateľov

"Unterwassermann" aneb Mal viac filipa14.12. 15:52:32