12. augusta 2012

Olympijský víťaz Walcott túži spoznať Jána Železného

Posledný deň súťaží na Olympijskom štadióne v Londýne priniesol aj jednu absolútnu atletickú bombu. Inak sa víťazstvo iba 19-ročného Keshorna Walcotta z Trinidadu a Tobaga v mužskej ...

keshorn walcott LONDÝN 12. augusta (WEBNOVINY) - Posledný deň súťaží na Olympijskom štadióne v Londýne priniesol aj jednu absolútnu atletickú bombu.

Inak sa víťazstvo iba 19-ročného Keshorna Walcotta z Trinidadu a Tobaga v mužskej oštepárskej súťaži nazvať ani nedá.

Karibská krajina, ktorá dala atletike skvelých šprintérov a ktorá žije najmä kriketom a futbalom, má po sobote olympijského víťaza v technickej atletickej disciplíne. A nie v hocijakej.

Oštep od nepamäti patrí Európe, v histórii olympijských hier ho vyhral iba jeden športovec z iného kontinentu - Američan Cyrus Young v Helsinkách 1952.

Walcott vo svojich športových začiatkoch takisto koketoval s kriketom a futbalom. Ako 16-ročný zo zábavy zobral do ruky oštep a hodil ho 55 metrov ďaleko. Tento rok v Barcelone sa stal juniorským majstrom sveta.

"Nikdy som nebol veľmi dobrý v šprintoch, nešlo mi to. Skúšal som tiež trojskok ako môj brat. Musel som sa rozhodnúť medzi trojskokom a oštepom. V ňom som bol lepší. Prvý rok to bolo naozaj len o zábave," prezradil Walcott.

Nezdar na jeho prvých veľkých pretekoch - juniorských majstrovstvách sveta v roku 2010, však všetko zmenil: "Skončil som tuším šestnásty. Povedal som si, že sa vrátim silnejší."

V Barcelone vyhral výkonom 78,64 m. Do londýnskeho finále sa kvalifikoval výkonom 81,75. V ňom mu na víťazstvo stačil ďalší osobný rekord 84,58 z druhého pokusu. "Väčšina mojich súperov bola pod veľkým tlakom. Ja som nastúpil absolútne uvoľnený. Po štvrtej sérii som si povedal, že ide do tuhého. Piate a šieste pokusy ma poriadne vystrašili. Keď skončil aj druhý v poradí Pjatnica, zrazu mi to došlo: ´Vyhral som, nemôžem tomu uveriť´," priblížil svoje pocity šokujúci a šokovaný víťaz.

Napriek triumfu si uvedomuje svoje slabiny. "Musím popracovať na svojej technike. Verím, že v nasledujúcich rokoch to napravím, zosilniem. Rád by som hádzal za 90 metrov," naznačil talentovaný oštepár, ktorý túži osobne sa stretnúť s českou legendou tejto disciplíny Janom Železným.

"Až keď som sa začal venovať oštepu, dozvedel som sa, kto to je. Videl som ho tu v Londýne, prekvapil ma svojou postavou," povedal na margo trénera dvojnásobnej olympijskej víťazky v oštepe Barbory Špotákovej, ale aj Walcottovho finálového súpera Vítězslava Veselého.