Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. augusta 2013

Organizovaná turistika a horolezectvo je tu už 140 rokovKlub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES si v piatok a sobotu pripomenú 140. výročie organizovanej turistiky na území Slovenska. Začiatok organizovanej turistiky je ...Zdieľať
bez nazvu POPRAD 8. augusta (WEBNOVINY) – Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES si v piatok a sobotu pripomenú 140. výročie organizovanej turistiky na území Slovenska.


Začiatok organizovanej turistiky je spätý so vznikom Uhorského karpatského spolku 10. augusta 1873 v Smokovci, dnešnom Starom Smokovci.

Oslavy sa začnú už v piatok na poludnie otvorením výstavy dobových máp a dokumentov 140 rokov organizovanej turistiky na Slovensku v Grandhoteli v starom Smokovci. Výstavu pripravili predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Levočské vrchy - Branisko Ernest Rusnák a predseda Propagačnej komisie Klubu Pavol Zajac, informoval generálny sekretár Klubu slovenských turistov Dušan Valúch.


Sobotný program

V sobotu sa milovníci prírody, turistiky, horolezectva a ctitelia turistickej histórie presunú na Zbojnícku chatu, kde sa o 11:00 uskutoční spomienkové stretnutie pri príležitosti tohto jubilea. Zbojnícka chata je jednou z troch chát, postavených zakladateľmi Uhorského karpatského spolku, ktorá dodnes slúži turistickej verejnosti. Klub slovenských turistov považuje Uhorský karpatský spolok za prvú turistickú organizáciu založenú na našom území.

Zakladatelia spolku nadviazali na vtedajší trend v západnej Európe a sformovali základy klubovej činnosti a filozofie skĺbenia športovej aktivity v horách, spoznávania prírody a histórie s dobrovoľníckou činnosťou pri výchove mladých turistov a alpinistov, budovaní turistických chodníkov a turistických chát, dodal Valúch.


Uhorský karpatský spolok

Podľa riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach Jána Gašpara, ktorý sa už desiatky rokov venuje histórii a poznávaniu Uhorského karpatského spolku, mnoho turistov a návštevníkov si dnes ani neuvedomuje, že podstatná časť turistickej siete nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj v ostatných horských oblastiach Slovenska, je dielom členov Uhorského karpatského spolku.

Počas svojej existencie postavili členovia spolku desiatky turistických chát nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na území celého Slovenska. V rámci celého Uhorska vzniklo až 31 sekcií spolku, medzi inými aj sekcie v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Kežmarku, Poprade, Žiline, Banskej Bystrici či Gelnici. Spolok fungoval až do roku 1920. Nástupníckou organizáciou v bývalom Československu sa stal Karpatský spolok, ktorý vykonával svoju činnosť až do roku 1945.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z jadrovej elektrárne údajne tri roky uniká rádioaktívna voda
<< predchádzajúci článok
Juh Kalifornie postihli požiare, evakuovali 1500 ľudí