Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2006

OSN kritizuje plán Pakistanu podmínovať hranice s AfganistanomZastúpenie Organizácie Spojených národov v afganskom Kábule kritizovalo v stredu zámer Pakistanu podmínovať časť svojich hraníc s Afganistanom, pretože to bude viesť k ďalším civilným obetiam v ...Zdieľať

KÁBUL 27. decembra (WEBNOVINY) - Zastúpenie Organizácie Spojených národov v afganskom Kábule kritizovalo v stredu zámer Pakistanu podmínovať časť svojich hraníc s Afganistanom, pretože to bude viesť k ďalším civilným obetiam v nepokojnom regióne. Pakistan v utorok vyhlásil, že chce podmínovať a ohradiť časť 2430 kilometrovej hranice s Afganistanom, aby umlčal kritické hlasy, že robí príliš málo na zastavenie prenikania ozbrojencov Talibanu a al-Kájdy. Ako zdôraznil Richard Bennett z kancelárie úradu OSN pre ľudské práva v Kábule, "znepokojujúce je každé podmínovanie a OSN je celosvetovo proti používaniu nášľapných mín."

Afganistan patrí ku krajinám s najväčším počtom nastražených nášľapných mín na svete, ktoré zabili a zmrzačili tisíce civilistov počas štvrťstoročie trvajúcich vojen. V pohraničnom regióne žijú príslušníci paštúnskych kmeňov, ktorí voľne prechádzajú cez hranice. Ozbrojenci Talibanu v poslednom roku vystupňovali útoky v Afganistane, čo viedlo k najhorším prejavom násilia od pádu režimu pred piatimi rokmi a ohrozuje krehkú vládu afganského prezidenta Hámida Karzaja.

Afganistan okamžite reagoval negatívne aj na pakistanský plán oplotenia hranice, ktorej vytýčenie je dlhodobo predmetom sporu oboch krajín. Ako však povedal pakistanský minister zahraničných vecí Riáz Muhammad Chán, jeho krajina plán zrealizuje len na svojej strane hraníc, na čo nepotrebuje afganský súhlas. Pakistan zatiaľ neuviedol, kedy chce začať plán podmínovania a oplotenia realizovať.

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VšZP zisťuje spokojnosť pacientov s nemocnicami
<< predchádzajúci článok
Živnostníci si prvýkrát môžu uplatniť paušálne výdavky 40 %