Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. augusta 2013

Ostrovy Nového Zélandu po dvesto rokoch oficiálne pomenujúSeverný a Južný ostrov Nového Zélandu by mali približne 200 rokov po ich osídlení Európanmi dostať oficiálne názvy. Podľa štvrtkového vyjadrenia predsedu tamojšej kartografickej ...Zdieľať
utok zraloka na novom zelande WELLINGTON 1. augusta (WEBNOVINY) - Severný a Južný ostrov Nového Zélandu by mali približne 200 rokov po ich osídlení Európanmi dostať oficiálne názvy.


Podľa štvrtkového vyjadrenia predsedu tamojšej kartografickej komisie Dona Granta totiž terajšie pomenovanie nebolo nikdy formálne uznané, hoci na mapách figuruje už od 19. storočia.

Na základe prieskumu verejnej mienky teraz komisia navrhuje tento stav napraviť, pričom k tradičnému označeniu v angličtine by mala pribudnúť verzia v jazyku domorodých Maoriov.

Severný ostrov tak bude v origináli uvádzaný ako North Island/Te Ika-a-Maui (Ryba Mauiho - jedného z maoriských bohov) a Južný ako South Island/Te Wai Pounamu (Rieky zeleného kameňa). Očakáva sa, že názvy formálne potvrdia do konca tohto roka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nay Elektrodomy prišli o investora, cenu transakcie taja
<< predchádzajúci článok
Úmrtie matky a 8-ročnej dcéry v Hurghade je čoraz záhadnejšie

Ostrovy Nového Zélandu po dvesto rokoch oficiálne pomenujú - diskusné fórum čitateľov