Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. októbra 2011

Padla posledná Kaddáfího baštaSily líbyjskej dočasnej vlády oznámili, že v meste Syrta dostali pod kontrolu posledné pozície, kde ešte bojovali zvyšky armády zvrhnutého diktátora Muammara Kaddáfího. "Syrta je oslobodená. Už ...Zdieľať
bez nazvu SYRTA 20. októbra (WEBNOVINY) - Sily líbyjskej dočasnej vlády oznámili, že v meste Syrta dostali pod kontrolu posledné pozície, kde ešte bojovali zvyšky armády zvrhnutého diktátora Muammara Kaddáfího. "Syrta je oslobodená. Už tam nie sú žiadne Kaddáfího sily," uviedol veliteľ operácií vo východnej časti mesta Júnus al-Abdalí.


Syrta, rodné mesto Kaddáfího, bolo poslednou významnou baštou síl starého režimu. Vojaci Dočasnej národnej rady o ňu bojovali celé týždne. Najväčšou prekážkou k úplnému dobytiu mesta boli ostreľovači, situáciu komplikovala aj prítomnosť civilistov, ktorých nechceli ohroziť. Obkľúčené zvyšky Kaddáfího armády ukrývajúce sa v Syrte nemali šancu na víťazstvo, boli však dobre vyzbrojené a vládnym vojakom spôsobovali každodenné straty.

Dobytie Syrty znamená konečné víťazstvo novej armády nad Kaddáfím, ktorý sa stále ukrýva na neznámom mieste. Dočasná vláda sa dohodla so Severoatlantickou alianciou, že po vyhlásení víťazstva okamžite otvorí medzinárodné aj domáce letecké trasy do Bengází, Tripolisu a Misráty, čím sa ukončí platnosť bezletovej zóny nad Líbyou, ktorej dodržiavanie strážia vzdušné sily NATO.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci odsúhlasili zmeny v miestnych daniach
<< predchádzajúci článok
Verejné obstarávanie v armáde pokračuje i po páde vlády

Padla posledná Kaddáfího bašta - diskusné fórum čitateľov