Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. novembra 2009

Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého svetaPápež Benedikt XVI. sa v sobotu stretol s umelcami z celého sveta v Sixtínskej kaplnke a povzbudil ich k tomu, aby do svojej práce zapájali duchovnosť, keďže ako povedal, súčasný pojem krásy bol ...Zdieľať
BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) - Pápež Benedikt XVI. sa v sobotu stretol s umelcami z celého sveta v Sixtínskej kaplnke a povzbudil ich k tomu, aby do svojej práce zapájali duchovnosť, keďže ako povedal, súčasný pojem krásy bol často len "ilúziou a klamstvom".


Pápež sa pred stovkami maliarov, sochárov, architektov, básnikov či režisérov, ktorí sa v kaplnke zhromaždili vyjadril, že si želá "obnoviť priateľstvo cirkvi s umeleckým svetom". Na túto udalosť bolo pozvaných 500 umelcov nezávisle od ich vierovyznania, politickej či inej orientácie. Prijalo ho viac než 250 z nich. Boli to najmä umelci z Talianska, vrátane speváka Andrea Bocelliho či skladateľa filmovej hudby Ennioa Morriconeho. Medzi hosťami bol aj britský architekt Zaha Hadid a americký herec F. Murray Abraham, ktorý v roku 1985 získal Oscara za stvárnenie postavy Salieriho vo filme o Mozartovi - Amadeus. Benedikt XVI. im povedal, že svet, ktorý s narastajúcimi známkami agresivity a zúfalstva prichádza o nádej, sa ešte väčšmi potrebuje vrátiť k spiritualite v umení.

Sobotňajšie stretnutie bolo poznačené tak desiatym výročím Listu umelcom, ktorý napísal pápež Ján Pavol II., ako aj 45. výročím stretnutia pápeža Paula VI. s nimi z roku 1964.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miliónové lúpeže neobjasnili ani takmer po piatich rokoch
<< predchádzajúci článok
Na budúcu nedeľu sa začína advent

Pápež Benedikt XVI. sa stretol s umelcami z celého sveta - diskusné fórum čitateľov