Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

29. marca 2007

Parlament sprísnil podmienky registrácie cirkvíNa registráciu cirkvi bude potrebný súhlas 20-tisíc jej členov a nie sympatizantov, ako to bolo doteraz. Rozhodol o tom parlament, keď schválil novelu zákona o slobode náboženskej viery a ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Na registráciu cirkvi bude potrebný súhlas 20-tisíc jej členov a nie sympatizantov, ako to bolo doteraz. Rozhodol o tom parlament, keď schválil novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorú predložil Ján Podmanický (Smer-SD) a Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS).

„Štát má právo stanoviť podmienky, za akých poskytuje benefity, má povinnosť chrániť občanov,“ odôvodnil návrh pred poslancami Podmanický. Podľa Muškovej v novele ide o ochranu pred tým, aby sa u nás zaregistrovali rôzne nebezpečné sekty a nárokovali si na podporu štátu. „U nás majú mnohí ľudia tendenciu naletieť, čo by pri pokuse o registráciu mohli podobné sekty zneužiť,“ povedala Mušková. Prax posledného obdobia podľa predkladateľov ukázala nejednoznačnosť legislatívy upravujúcej registráciu cirkví alebo náboženských spoločností. Novela zákona preto stanovuje pri návrhu na registráciu preukázať, že sa k cirkvi hlásia plnoletí členovia s občianstvom Slovenskej republiky a trvalým pobytom na jej území. Cirkev, ktorá žiada o registráciu, musí predložiť čestné vyhlásenie aspoň 20-tisíc svojich veriacich o ich členstve a príslušnosti k cirkvi. Toto ustanovenie má zamedziť prípadnému zneužívaniu statusu a výhod, ktoré majú registrované cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku zo strany účelovo vzniknutých „náboženských“ subjektov. Ágnes Biró (SMK) označila ustanovenie o minimálnom počte členov potrebných na registráciu za neprijateľné a odporujúce ústave. Odvolala sa aj na podanie generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na Ústavný súd SR, podľa ktorého je už súčasný zákon diskriminačný.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tornáda v troch štátoch USA usmrtili najmenej štyri osoby
<< predchádzajúci článok
YouTube udelila ceny za najlepšie videá

Parlament sprísnil podmienky registrácie cirkví - diskusné fórum čitateľov

Kto to sprísnil ?16.4. 10:26:21