06. júla 2009

Pedrosa na Veľkej cene USA MotoGP odrazil útok Rossiho

Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny USA seriálu MS cestných motocyklov v triede MotoGP sa systémom štart - cieľ stal v kalifornskom Laguna Seca Španiel Dani Pedrosa na Honde. V dramatickom záverečnom ...

LAGUNA SECA 6. júla (WEBNOVINY) - Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny USA seriálu MS cestných motocyklov v triede MotoGP sa systémom štart - cieľ stal v kalifornskom Laguna Seca Španiel Dani Pedrosa na Honde. V dramatickom záverečnom kole tohto 8. podujatia šampionátu odrazil o 0,344 sekundy útok Taliana Valentina Rossiho na Yamahe a za 44:01,580 min si pripísal svoj prvý tohtoročný úspech. Kubatúry "125" a "250" mali tentoraz voľno.

Na treťom mieste skončil víťazov krajan Jorge Lorenzo (Yamaha), ktorého obmedzovali zranenia ramena a nohy po páde v sobotňajšej kvalifikácii. Jazdci absolvovali 32 okruhov s dĺžkou 3,61 km (spolu 115,52 km). Rossi si upevnil vedenie v celkovom priebežnom poradí. Pred Lorenzom má 9-bodový náskok.

Pedrosa získal ôsme prvenstvo v kariére a skonštatoval: "Bol to pre mňa dlhý a ťažký úvod sezóny. Som rád, že som nazad na najvyššom stupni. Jediné zaváhanie som si dnes doprial v poslednom kole, keď som bol príliš pomalý. Myslel som si, že som výraznejšie vpredu."
Rossimu, ktorý nedávno v Holandsku dosiahol svoj jubilejný 100. triumf, sa nepodarilo zavŕšiť čistý hetrik a povedal: "Nečakal som, že Dani bude takýto rýchly. Vo finiši som pritlačil, napokon to však nestačilo." Talian 158. štartom v rade od svojho prechodu do "kráľovskej" kategórie vyrovnal historický rekord Brazílčana Alexa Barrosa zo sezón 1992 - 2003. Storno účasti Jukiho Takahašiho znamená, že Japonsko chýbalo v dianí po prvý raz od roku 1991.

Výsledky - Veľká cena USA zo seriálu MS pretekov na cestných motocykloch v triede MotoGP (Laguna Seca / 115,520 km):

1. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 44:01,580 min.
2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha +0,344 s.