19. februára 2012

Peter Velits vyhral preteky Okolo Ománu

Slovenský cyklista Peter Velits z tímu Omega Pharma-Quick Step sa stal celkovým víťazom etapových pretekov Okolo Ománu. Úspech slovenskej cyklistiky na tomto podujatí podčiarkol ...

peter velits MATRAH CORNICHE 19. februára (WEBNOVINY) - Slovenský cyklista Peter Velits z tímu Omega Pharma-Quick Step sa stal celkovým víťazom etapových pretekov Okolo Ománu.

Úspech slovenskej cyklistiky na tomto podujatí podčiarkol Peter Sagan z tímu Liquigas-Cannondale, ktorý uspel v bodovacej súťaži o zelený dres.

Nedeľňajšiu šiestu etapu vyhral Nemec Marcel Kittel pred Petrom Saganom a Tylerom Farrarom z USA.

Velits si v nedeľňajšej záverečnej etape udržal jednosekundový náskok pred Talianom Vincenzom Nibalim, ktorý si vybojoval v sobotu v cieľovom stúpaní na Green Mountain. Velits aj s podporou jazdcov z tímu Omega Pharma-Quick Step kontroloval v nedeľu čelo pretekov, svoj náskok udržal aj na rýchlostných prémiách. Do cieľa finišoval pelotón pokope a keďže Nibali nepatrí medzi šprintérov, bolo jasné, že Velits by o prvenstvo nemal prísť.

Sagan v záverečnom špurte bojoval nielen o etapové prvenstvo, ale aj o zelený dres. Pred etapou strácal na Nemca Andrého Greipela 4 body, vďaka 2. miestu súťaž aktivity vyhral. Sagan v nedeľu prehral len s Kittelom, ktorý vyhral na Okolo Ománu už druhú etapu.

Dvadsaťšesťročný Velits vyhral prvé veľké etapové preteky vo svojej profesionálnej kariére. V elitnom pelotóne bolo doteraz jeho najväčším úspechom 3. miesto na Vuelte 2010, vyhral aj jednorázové podujatia GP de Fourmies 2007, GP des Kantons Aargau a dvakrát triumfoval v etapách na Vuelte 2010.

Majster sveta do 23 rokov vybojoval na pretekoch v Ománe, ktoré boli zaradené do elitnej kategórie HC, celkovo 114 bodov do rebríčka UCI. Sagan za jedno prvé, dve druhé a dve piate miesta v etapách získal 60 bodov.