16. mája 2009

Phelpsov víťazný návrat

Fenomenálny americký plavec Michael Phelps zaznamenal víťazný návrat do súťažného bazéna, keď v piatok triumfoval na 200 m voľný spôsob a 100 m motýlik na pretekoch Charlotte Ultra Swimm. Boli to ...

CHARLOTTE 16. mája (WEBNOVINY) - Fenomenálny americký plavec Michael Phelps zaznamenal víťazný návrat do súťažného bazéna, keď v piatok triumfoval na 200 m voľný spôsob a 100 m motýlik na pretekoch Charlotte Ultra Swimm. Boli to jeho prvé víťazstvá po zisku ôsmich olympijských triumfov v auguste minulého roka v Pekingu. Dvadsaťtriročný plavec najprv zvíťazil na krauliarskej trati časom 1:46,02 min a svojho krajana Petra Vanderkaaya zdolal o 0,69 s. Tretí doplával s už výraznejším odstupom 1,33 s ďalší Američan Davis Tarwater. "Som trochu prekvapený. Čakal som čas okolo 1:47 min, " komentoval Phelpsov výkon jeho tréner Bob Bowman a dodal: "Mentálne je najlepší zo všetkých. Tvrdo sme pracovali aj na jeho fyzických schopnostiach a zdá sa, že úspešne."

V disciplíne 100 m motýlik si Phelps vybojoval víťazstvo časom 51,72 s. "Som skutočne vzrušený, nie je dôležité, ako sa cítim, som jednoducho vzrušený z pretekov samotných," opisoval svoje pocity po prvom poolympijskom súťažnom štarte Phelps a pokračoval: "Stále mám radosť z pretekania." Phelpsov návrat do bazéna skomplikoval trojmesačný zákaz štartu, ktorý dostal od Americkej plaveckej federácie, keď sa v časopisoch objavili fotografie, na ktorých inhaloval marihuanu. O to väčší bol o neho mediálny aj divácky záujem v Charlotte. "Je tu skutočne päť kamier sledujúcich moju tvár? Toľko ich nebolo ani v Pekingu," smial sa najúspešnejší olympionik histórie, ktorý má na svojom konte už 14 cenných kovov z najprestížnejšieho športového podujatia na svete.

Na Ultra Swimm v Charlotte čaká na Phelpsa v sobotu ešte krauliarska päťdesiatka a prsiarska stovka a jeho účinkovanie uzavrie v nedeľu štart na 100 m voľným spôsobom.