Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2009

Po výpovedi dcéry sa Fritzl priznal aj k vraždeV súdnom procese s Josefom Fritzlom, ktorý 24 rokov držal v pivnici dcéru a opakovane ju znásilňoval, nastal v stredu zásadný zvrat - obžalovaný sa priznal k všetkým obvineniam, teda aj k vražde ...Zdieľať
ST. PÖLTEN 19. marca (WEBNOVINY) - V súdnom procese s Josefom Fritzlom, ktorý 24 rokov držal v pivnici dcéru a opakovane ju znásilňoval, nastal v stredu zásadný zvrat - obžalovaný sa priznal k všetkým obvineniam, teda aj k vražde novonarodeného dieťaťa z nedbanlivosti, za čo mu hrozí doživotný trest. "Som vinný zo všetkých zločinov, z ktorých ma obvinili," povedal 73-ročný Fritzl na začiatku tretieho dňa súdneho pojednávania. Na otázku súdu, prečo zmenil názor uviedol, že ho k tomu priviedla výpoveď jeho dcéry Elisabeth, ktorá ju nahrala na video. "Je mi to ľúto," povedal Fritzl, ktoré svoje správanie označil za "choré".


Fritzl na súde vyjadril svoju ľútosť nad tým, že umierajúce dieťa nezobral preč z pivnice a neumožnil mu lekársku pomoc. "Neviem, prečo som nepomohol. Skrátka som to prehliadol. Myslel som si, že malý prežije," povedal. Fritzl sa podľa jeho advokáta Rudolfa Mayera snažil v pivnici založiť novú rodinu - jedával s nimi, na narodeniny deťom spieval, učil ich čítať a písať. "Svojím čudným spôsobom ich miloval," vyhlásil právnik.

Na súde vypovedal aj psychiater Adelheid Kastner, podľa ktorého by Fritzla mali umiestniť do psychiatrickej starostlivosti, hrozí totiž, že by svoje činy mohol zopakovať. "Stále je tu veľké nebezpečenstvo, že znovu spácha trestný čin, ak ho nebudú liečiť. Je nevyhnutné, aby liečba pokračovala až dovtedy, kým ho už nebude možné považovať za nebezpečného. Spĺňa preto všetky podmienky, aby ho poslali do psychiatrickej liečebne," povedal Kastner. Prokuratúra pre Fritzla požaduje umiestnenie do zariadenia pre mentálne narušených zločincov. Kastner vo svojej správe napísal, že Fritzl síce trpel viacerými problémami osobnosti, ale za svoje činy bol plne zodpovedný.

Fritzl v pondelok na úvod procesu priznal vinu za znásilnenie, obmedzovanie osobnej slobody, incest a zneužívanie, obvinenia z vraždy a zotročovania však vtedy odmietol. Prokuratúra tvrdí, že Fritzl neposkytol lekársku pomoc jednému zo svojich detí, ktoré zomrelo hneď po narodení v roku 1996. Obžalovaný pôvodne uviedol, že dieťa sa už narodilo mŕtve a on potom jeho telo spálil v peci.

V úvodnom vystúpení označila hlavná prokurátorka Christiane Burkheiserová Fritzlovo konanie za "nepochopiteľné". "Neukázal ani náznak ľútosti alebo uznania pochybení. Josef Fritzl sa k dcére správal ako k svojmu majetku, bola od neho úplne závislá. Rozhodoval o tom, aké jedlo do skrýše prinesie. On rozhodoval, kedy to jedlo prinesie. A často išlo len o malé porcie," popísala situáciu Burkheiserová. "Používal ju ako hračku," povedala o opakovaných znásilneniach.

Fritzl držal svoju dcéru 24 rokov v pivnici svojho domu v mestečku Amstetten bez kúrenia, teplej vody, čerstvého vzduchu alebo slnečného svetla. Elisabeth má v súčasnosti 42 rokov. Otcovi porodila sedem detí, z ktorých tri držal v pivnici spolu s ňou. Jedno dieťa zomrelo. Tieto deti pred oslobodením nikdy nevideli denné svetlo. Tri ďalšie deti Fritzl vychovával spolu so svojou manželkou v dome. Manželka obžalovaného tvrdí, že o konaní svojho manžela nevedela. Rakúske úrady sa snažia vytvoriť novú identitu pre Elisabeth a jej deti.
SITA/AFP/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd s Fritzlom pokračuje výpoveďou väznenej dcéry (17. 3. 2009)
 Fritzla môžu odsúdiť už vo štvrtok (17. 3. 2009)nasledujúci článok >>
Niektorí študenti maturujú on-line,testy pre istotu vytlačia
<< predchádzajúci článok
Pri nehode na diaľnici sa zrazilo až 12 áut

Po výpovedi dcéry sa Fritzl priznal aj k vražde - diskusné fórum čitateľov