Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2007

Podľa Busha NATO potrebuje v Afganistane ďalších vojakovAmerický prezident George W. Bush vyzval vo štvrtok členské krajiny NATO, aby vyslali do Afganistanu viac vojakov a nebáli sa riskovať v boji s hnutím Taliban. Velenie aliancie potrebuje v boji s ...Zdieľať

WASHINGTON 16. februára (WEBNOVINY) - Americký prezident George W. Bush vyzval vo štvrtok členské krajiny NATO, aby vyslali do Afganistanu viac vojakov a nebáli sa riskovať v boji s hnutím Taliban. Velenie aliancie potrebuje v boji s militantným hnutím viac flexibility, vyhlásil Bush. "Keď naši velitelia na bojisku oznámia príslušným krajinám - 'potrebujeme ďalšiu pomoc', krajiny NATO ju musia poskytnúť," vyhlásil Bush na konferencii pod záštitou konzervatívnej nadácie the American Enterprise Institute (AEI).

NATO pôsobí v Afganistane od roku 2003. Boj s povstalcami lojálnymi režimu zvrhnutého hnutia Taliban je náročnejší, ako stratégovia aliancie pôvodne očakávali. Velenie NATO odhaduje, že pre úspech misie v Afganistane potrebuje ďalších asi 35 tisíc vojakov. Viacerí členovia aliancie, medzi nimi aj kľúčové krajiny ako Nemecko, Francúzsko alebo Taliansko, však odmietajú vyslať svojich vojakov do najnebezpečnejších oblastí na juhu a východe krajiny. Spojenci musia zrušiť tieto obmedzenia, aby velenia NATO mohlo flexibilne zasahovať proti nepriateľom, konštatoval Bush.

Americký prezident tiež vyjadril znepokojenie z obchodu s drogami v Afganistane, ktorý patrí medzi hlavné zdroje príjmov Talibanu. Produkcia makovíc v Afganistane po tom, čo v roku 2005 klesla, zaznamenala minulý rok nárast. Obchod s drogami predstavuje veľmi vážnu hrozbu krehkej afganskej demokracii, vyhlásil Bush a dodal, že svoje obavy "veľmi jasne" tlmočil afganskému prezidentovi Hámidovi Karzajovi.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NAY otvorila novú predajňu v Martine
<< predchádzajúci článok
Pre hrozbu bombového útoku dočasne evakuovali letisko Luton

Podľa Busha NATO potrebuje v Afganistane ďalších vojakov - diskusné fórum čitateľov