Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. novembra 2006

Podľa Glendovej vláda nominuje čistých a nezávislýchZlepšenie indexu vnímania korupcie na Slovensku ministra vnútra Roberta Kaliňáka teší. Vláda podľa neho urobí všetko preto, aby sa pozitívny trend zachoval. Kaliňák to povedal na dnešnej ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) - Zlepšenie indexu vnímania korupcie na Slovensku ministra vnútra Roberta Kaliňáka teší. Vláda podľa neho urobí všetko preto, aby sa pozitívny trend zachoval. Kaliňák to povedal na dnešnej tlačovej besede, ktorou reagoval na aktuálne informácie Transparency International Slovensko (TIS). Dôkazom kontinuity je podľa neho aj zotrvanie šéfa Úradu boja proti korupcii Tibora Gašpara na poste.
Samotné ministerstvo pripravuje niekoľko návrhov v oblasti Trestného zákona a Trestného poriadku s cieľom znížiť priestor pre korupciu, dodal Kaliňák a vyzdvihol trend stúpajúcej dôvery občanov v políciu ako hlavný nástroj boja proti korupcii. "Odbor boja proti korupcii pri Úrade vlády nejako významne neprispel, nie je jeho úlohou nahrádzať políciu, mal by byť komisiou, ktorá bude smerovať k legislatíve a robiť osvetu," povedal Kaliňák.

Hodnotiť vládu za oblasť boja proti korupcii už po štyroch mesiacoch považuje minister za predčasné. "Najpodstatnejšie sú výsledky. Ak budeme mať pocit, že na boj s korupciou chýba vláde konkrétny program, tak ho určite spracujeme," povedal Kaliňák v reakcii na pripomienky TIS, že vláda nemá vypracovaný protikorupčný program. Dodal tiež, že nemá význam vytvárať personifikované symboly boja proti korupcii, zodpovednosť má podľa neho vláda ako celok, preto musí byť garantom boja proti korupcii celá vláda.

Hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová v písomnej reakcii pre médiá konštatovala, že nemôže považovať vyjadrenia prezidentky TIS Emílie Sičákovej-Beblavej za dôveryhodné, lebo sa táto organizácia nezaoberala činnosťou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v čase, keď tam ako štátny tajomník za SDKÚ pôsobil jej manžel. "Pre boj proti korupcii sú viac ako programové dokumenty potrebné reálne kroky v boji proti korupcii. Práve táto vláda ich robí napríklad aj tým, že nominuje čistých a nezávislých ľudí do významných hospodárskych funkcií," uviedla v stanovisku Glendová.

Transparency International Slovensko považuje doterajšie kroky vlády Roberta Fica v oblasti boja proti korupcii za nejasné. Informovali o tom dnes na tlačovej besede. Napriek tomu, že podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TIS urobila v marci agentúra Focus, zaraďuje 27 % respondentov korupciu medzi najzávažnejšie problémy, programové vyhlásenie vlády je podľa TIS slabo protikorupčne zamerané. Rovnako chýba protikorupčný program, organizačné podmienky i poverený člen vlády na koordináciu problematiky, konštatoval právnik TIS Pavel Nechala. Ani Odbor boja proti korupcii na úrade vlády nemá vedenie, je poddimenzovaný a v súčasnosti nevyvíja činnosť, dodal. Aj preto je podľa TIS sťažená predvídateľnosť a čitateľnosť krokov vlády v oblasti boja proti korupcii a verejná kontrola plnenia protikorupčnej politiky vlády. Udržanie pozitívneho trendu znižovania korupcie na Slovensku je preto podľa TIS ohrozené.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zidane podporí aktivitu nositeľa Nobelovej ceny za mier
<< predchádzajúci článok
Prezidentské voľby vyhral bývalý revolucionár Ortega

Podľa Glendovej vláda nominuje čistých a nezávislých - diskusné fórum čitateľov