Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. apríla 2009

Podľa Mesežnikova Radičová konala unáhlenePodľa politológa Grigorija Mesežnikova urobila poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová predčasné vyhlásenie, keď povedala, že zváži, či sa vzdá svojho mandátu, ak ju k tomu vyzve mandátny a imunitný ...Zdieľať
BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) - Podľa politológa Grigorija Mesežnikova urobila poslankyňa SDKÚ-DS Iveta Radičová predčasné vyhlásenie, keď povedala, že zváži, či sa vzdá svojho mandátu, ak ju k tomu vyzve mandátny a imunitný výbor. Radičová v utorok pri hlasovaní o novele školského zákona hlasovala aj za stranícku kolegyňu Tatianu Rosovú. Podľa Mesežnikova mala ale počkať až do rozhodnutia výboru. "Neprimerane vysoko nastavila latku a mnoho poslancov by podľa tohto jej kroku malo prehodnotiť svoje kroky z minulosti, čo samozrejme neurobia. Bola to chyba, zlyhala a porušila rokovací poriadok, no z vecného hľadiska o žiaden podvod nešlo," myslí si politológ. Ako však dodáva, tento nešťastný krok značne oslabí jej politické ambície. Mesežnikov si ďalej myslí, že vládna koalícia podnikne všetky kroky, aby Radičová svoj mandát odovzdala. Podľa neho o tom svedčí aj pomer hlasov v koalícii a opozícii a tiež vo výbore, kde majú väčšinu koaliční poslanci. "Vládna koalícia robí veľkú kauzu okolo jej chyby a je to celkom očakávané," skonštatoval, no na druhej strane dodáva, že ide o úplne legitímny krok.


Politológ Miroslav Kusý si myslí, že by Radičová mala konať podľa svojich vyhlásení. "Ona bola za taký otvorený čestný prístup v politike, teda by teraz mala podľa toho konať. Ak by sa vzdala mandátu, bolo by to v duchu toho, čo hlásala," skonštatoval. Podľa neho hlasy, ktoré sa ozývajú za to, aby neabdikovala, sú skôr hlasy politikárčenia.

Radičová v utorok pri hlasovaní o novele školského zákona hlasovala aj za Tatianu Rosovú. V pléne na to upozornila predsedníčka mandátového a imunitného výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ktorá od Radičovej očakáva, že sa vzdá poslaneckého mandátu, keďže porušila rokovací poriadok. Poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová odmieta, že hlasovaním za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú urobila podvod. „Išlo o ľudské pochybenie, ale prosím vás, o žiaden podvod,“ vyhlásila na brífingu Radičová. Tvrdí, že spanikárila, lebo Rosová uvádzala hlasovanie pri rečníckom pulte a nestíhala sa vrátiť po zabudnutú hlasovaciu kartu do poslaneckej lavice, kde sedí vedľa Radičovej.

Úvahy o vzdaní sa poslaneckého mandátu odmieta. Mandátový a imunitný výbor sa vo štvrtok bude zaoberať jej sporným hlasovaním. Výbor ju môže pokutovať, pokarhať, prípadne vyzvať na vzdanie sa mandátu. Podľa Radičovej členovia výboru zvážia okolnosti a budú rozlišovať medzi chybou a podvodom.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radičová sa vzdáva poslaneckého mandátu (23. 4. 2009)
 Radičová sa o kandidatúre za lídra SDKÚ-DS zatiaľ nerozhodla (22. 4. 2009)
 Slovensko nepotrebuje Gašparovičove glosy, tvrdí Radičová (18. 2. 2009)
 Gabura vyzýva svojich voličov, aby nepodporili Radičovú za prezidenta (9. 10. 2008)
 Radičová nechce kandidovať len vďaka politikom, ale aj ľuďom (1. 5. 2008)
 Pol miliardy pre chudobných (23. 11. 2005)
 Kaníka vystrieda Radičová (15. 10. 2005)nasledujúci článok >>
Sarkozyho syn dostal diplom ´ockov chlapec´
<< predchádzajúci článok
SNS chce do Správnej rady ÚPN Tarnóczyho

Podľa Mesežnikova Radičová konala unáhlene - diskusné fórum čitateľov