Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Podozrivý zo streľby v mešitev Nórsku odmietol obvinenie z vraždyNór podozrivý zo zabitia svojej nevlastnej sestry a spustenia streľby v mešite neďaleko Osla odmietol obvinenia z vraždy a pokusu o vraždu. Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Oslo 12. augusta (TASR) - Nór podozrivý zo zabitia svojej nevlastnej sestry a spustenia streľby v mešite neďaleko Osla odmietol obvinenia z vraždy a pokusu o vraždu. Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok oznámil jeho právnik.


Muž, médiami identifikovaný ako 21-ročný Philip Manshaus, je podozrivý z vraždy svojej 17-ročnej nevlastnej sestry a pokusu o vraždu v islamskom centre al-Noor v meste Baerum. K incidentu došlo v sobotu. Polícia zvažuje, že medzi obvinenia pridá aj "pokus o teroristický čin".

Podozrivý sa v pondelok o 13.00 h objaví pred súdom, kde sa podrobí väzobnému výsluchu. Na žiadosť polície sa tak udeje bez prítomnosti médií.

Podozrivý vtrhol do mešity vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Následne ho premohol 65-ročný muž, ktorý utrpel ľahšie zranenia. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy a polícia v nedeľu potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru. Muž je podľa miestnych médií čínskeho pôvodu.

Na základe predbežného vyšetrovania možno podľa osloskej polície skonštatovať, že podozrivý má "krajne pravicové" a "protiimigračné" názory. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887-1945).

Nórske médiá v sobotu oznámili, že podozrivý pred útokom údajne zverejnil na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí.

Polícia v Osle v nedeľu, keď sa začal moslimský sviatok Íd al-adhá, posilnila svoju prítomnosť v iných mešitách a jej príslušníci sú aj ozbrojení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ombudsmanka sa bude zaoberať poplatkami za deti v materských školách
<< predchádzajúci článok
Výročie SNP si mesto Prievidza pripomenie vatrou i koncertom

Podozrivý zo streľby v mešitev Nórsku odmietol obvinenie z vraždy - diskusné fórum čitateľov