Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2010

Pohreb Kaczyńského sa uskutoční podľa plánuŠtátny pohreb poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie sa uskutoční v nedeľu podľa plánu napriek popolu z islandskej sopky, ktorý blokuje leteckú dopravu v ...Zdieľať
polsko Foto: SITA, AP

VARŠAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Štátny pohreb poľského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie sa uskutoční v nedeľu podľa plánu napriek popolu z islandskej sopky, ktorý blokuje leteckú dopravu v celej Európe a ohrozuje prílet svetových lídrov do Krakova. Informoval o tom vedúci prezidentskej kancelárie Jacek Sašin. "Želaním rodiny je, aby sa pohrebné ceremónie v žiadnom prípade nemenili a aby sa uskutočnili podľa plánu," povedal. Sašin predtým oznámil, že úrady zvažujú posunutie pohrebu na neskôr. Úrady medzičasom uzavreli letisko v Krakove, kam má na pohreb priletieť až 80 lietadiel s lídrami celého sveta.

Sopečný popol ochromil leteckú premávku v celej Európe. Predpokladá sa, že zrušených môže byť až 17 000 letov. Uzavreté sú totiž letiská v Škandinávii, Británii, Francúzsku, Nemecku, Česku, Beneluxe. Uzavretie plánuje aj Bratislava, Viedeň, Sofia, Budapešť a ďalšie mestá.

Túto situáciu spôsobila islandská sopka Eyjafjallajökull, ktorá v stredu vychrlila do výšky až 11 kilometrov stĺp popola, ktorý vietor unáša smerom na juh a juhovýchod. Popol je pre lietadlá nebezpečný, keďže sa môže dostať do motorov a spôsobiť ich zlyhanie. Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky (Eurocontrol) uviedla, že táto situácia môže trvať ešte 48 hodín.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SENÁT ÚS SR: Médiá mali právo kritizovať sudcu
<< predchádzajúci článok
Stavba na Betliarskej v Petržalke je zlegalizovaná