Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júla 2012

Poslanci na dva týždne zasadnú do lavíc, čaká ich maratónV utorok sa zídu poslanci NR SR, aby posúdili viaceré zákonné normy. Rokovanie parlamentu by malo trvať dva týždne. Na programe štvrtej schôdze v tomto volebnom období je ...Zdieľať
poslanci BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – V utorok sa zídu poslanci NR SR, aby posúdili viaceré zákonné normy.


Rokovanie parlamentu by malo trvať dva týždne.

Na programe štvrtej schôdze v tomto volebnom období je 58 bodov. Okrem zákonov poslancov čakajú aj voľby vedenia Najvyššieho kontrolného úradu, či členov Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Poslanci sa budú zaoberať v prvom čítaní vládnym návrhom na zlúčenie dvoch vojenských tajných služieb do jednej. V prípade odsúhlasenia normy v parlamente sa od 1. januára 2013 kontrarozviedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a rozviedka - Vojenská spravodajská služba (VSS) zlúčia do jednej špeciálnej služby.

Názov novej služby má byť Vojenské spravodajstvo a má plniť úlohy vnútorného aj zahraničného spravodajského zabezpečenia obrany Slovenska.

Parlament tiež posúdi na návrh na ukončenie pôsobenia a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do vojenskej operácie ISAF v Afganistane a zmenu ich mandátu. Do konca tohto roka by mali podľa vládneho návrhu ukončiť svoje pôsobenie v misii ISAF v Afganistane dve slovenské jednotky – multifunkčná ženijná jednotka na základni v Kandaháre a strážna čata na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan.


Novela stavebného zákona

Parlament sa bude zaoberať aj novelou zákona o financovaní základných škôl, ktorou chce rezort školstva vytvoriť transparentný model, ktorý bude finančne podporovať reálne voľnočasové aktivity a úspešné centrá voľného času.

V dôsledku toho rezort pripravil zmeny, ktoré upravujú podmienky pre financovanie centier voľného času.

V druhom čítaní poslanci posúdia novelu stavebného zákona z dielne opozičnej SDKÚ-DS. Tá navrhuje, aby s umiestnením skládok odpadu museli súhlasiť samosprávy príslušnej obce alebo kraja.

Podľa návrhu stavebník by musel mať súhlasné stanovisko príslušnej obce a kraja pri skládke nebezpečného odpadu a novej skládke odpadov alebo rozširovaní existujúcej skládky odpadov, ktoré môžu prijať viac ako 10 ton za deň alebo majú celkovú kapacitu väčšiu ako 25 000 ton.


Šelmy aj NKÚ

Národná rada SR prerokuje v druhom čítaní aj novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú predložil poslanec za Smer-SD Ján Podmanický.

Podľa jeho návrhu by sa mali obce vyjadrovať k chovu nebezpečných zvierat.

Parlament na júnovej schôdzi má zvoliť aj nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Je len jeden kandidát.

Kluby poslancov strán Sloboda a Solidarita, SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti navrhujú nominanta SaS Kamila Krnáča.

Predseda Smeru-SD Robert Fico po parlamentných voľbách prisľúbil post predsedu NKÚ tej osobe, na ktorej sa dohodnú opozičné strany. NKÚ kontroluje hospodárenie vlády i samosprávy. Predsedu a podpredsedov NKÚ volí parlament na sedem rokov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Liptovskom Mikuláši vyčíňal podpaľač, zhorelo ďalšie auto
<< predchádzajúci článok
Turecký most zo 16. storočia rozdeľoval kraje

Poslanci na dva týždne zasadnú do lavíc, čaká ich maratón - diskusné fórum čitateľov