24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

13. júna 2008

Postup Chorvátov, traja ďalší ostávajú v hre

Futbalisti Chorvátska sa na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) postarali vo štvrtok podvečer o prekvapenie, keď v zápase základnej B-skupiny ...

KLAGENFURT/VIEDEŇ 13. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Chorvátska sa na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) postarali vo štvrtok podvečer o prekvapenie, keď v zápase základnej B-skupiny zdolali tím Nemecka 2:1 (1:0). Vedúci gól zverencov Slavena Biliča strelil v 24. min Srna, po zmene strán pridal Olič v 62. min poľahky druhý úspešný zásah. Kanonier Lukas Podolski v 79. min stihol svojím tretím gólom na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte už iba znížiť. Chorvátom sa proti Nemcom na "veľkých" podujatiach darí, veď pred desiatimi rokmi na majstrovstvách sveta vo Francúzsku zvíťazil balkánsky tím vo štvrťfinále nad "Nationalelf" hladko 3:0 a vyradil Nemcov z ďalších bojov. V druhom štvrtkovom stretnutí v základnej B-skupine na záverečnom turnaji XIII. Futbalových ME (7. - 29. júna) remizovalo vo Viedni Rakúsko s Poľskom 1:1. Ide o prvý nerozhodný rezultát pri ôsmom vzájomnom stretnutí. Tento výsledok posunul do štvrťfinále Chorvátsko, ktoré podvečer v Klagenfurte nečakane zvíťazilo nad Nemeckom 2:1. B-skupina: Chorvátsko - Nemecko 2:1 (1:0) Góly: 24. Srna, 62. Olič - 79. Podolski, ŽK: 27. Srna, 45. Šimunič, 90.+ Leko, 90.+ Modrič - 75. Ballack, 90.+ Lehmann, ČK: 90.+ Schweinsteiger (Nem.), rozhodovali: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všetci Belg.), 30 000 divákov (vypredané) Zostavy: Chorvátsko: Pletikosa - Čorluka, R. Kovač, Šimunič, Pranjič - N. Kovač - Srna (80. Leko), N. Kranjčar (85. Kneževič), Modrič, Rakitič - Olič (72. Petrič) Nemecko: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen (46. Odonkor) - C. Fritz (82. Kuranyi), Frings, Ballack, Podolski - M. Gómez (65. Schweinsteiger), Klose Duel dvoch pred stretnutím "trojbodových" tímov sa začal na Wörthersee Stadion v Klagenfurte veľmi opatrne. Futbalisti Chorvátska i Nemecka mysleli skôr na zabezpečenie defenzívy, chýbal vzruch pred oboma bránkami. Po nie príliš zaujímavej úvodnej dvadsaťminútovke prišiel znedazdajky gól v nemeckej sieti. Na ľavej strane odcentroval obranca Pranjič, jeho nabiehajúci spoluhráč Srna bol rýchlejší ako chybujúci obranca Jansen a Lehmann už nestihol zasiahnuť - 1:0. Na vedúci úspešný zásah Chorvátov vzápätí odpovedal vysoký Gómez, ale hlavičkoval iba nad Pletikosovu svätyňu. "Vatreni" opäť pohrozili po uplynutí polhodiny, Kranjčar však prestrelil. Následnú dobrú sedemminútovku favorizovaní Nemci nepretavili na vyrovnanie. Ballackov priamy kop Pletikosa vyrazil, onedlho nevyužil závar v chorvátskej šestnástke Klose a v 40. min nenamieril hlavou presne stopér Metzelder. Hneď po zmene strán poslal tréner Nemecka Joachim Löw na trávnik za obrancu Jansena rýchlonohého stredopoliara Odonkora so snahou posilniť ofenzívu. Špílmacher Ballack, hrajúci po 40. raz s kapitánskou páskou na rukáve v drese Nemecka, neposlal svoj pokus tam, kde si želal. Naopak, v 52. min vyskúšal a zároveň vystrašil Lehmanna strelou z 30 metrov talentovaný Modrič. Veterán medzi nemeckými žrďami však o desať minút na to predsa len druhýkrát kapituloval. V 62. min sa strieľaný center Rakitiča z uhla odrazil po teči Podolského od pravej žrde zle reagujúceho Lehmanna a voľný Olič loptu poľahky dokopol zblízka do siete - 2:0. Nemci však nezložili zbrane a striedajúci Schweinsteiger nemal ďaleko od zníženia dvojgólového odstupu. Podarilo sa to až v 79. min Lukasovi Podolskému, ktorý po Ballackovom hlavičkovom priťuknutí prudko ľavačkou prestrelil Pletikosu - 2:1. K tlaku sa však Nemci už nedostali, naopak Modrič mohlo ešte prikrášliť skóre. V závere pribudlo na ihrisku nervozity, belgický hlavný arbiter De Bleeckere dal v nadstavenom čase ešte tri žlté karty a navyše Nemec Schweinsteiger musel po odplácaní odísť predčasne pod sprchy. Chorváti sa víťazstvom 2:1 usadili na čele základnej B-skupiny so šiestimi bodmi, Nemecku patrí druhá postupová priečka s tromi bodmi. Hlasy: Joachim Löw (tréner Nemecka): "Všetci hráči dnes podali podpriemerný výkon hlboko pod vlastné možnosti. V úvode sme v súbojoch neboli dôrazní a po inkasovanom góle sme nedokázali so súperom držať tempo. Nedokázali sme sa dostať do zápasu a za výkonom v zápase proti Poľsku sme ďaleko zaostali. V druhom polčase sme si nevytvorili tlak a nehrali sme kompaktný futbal medzi stredom poľa a útokom. Schweinsteiger protihráča neudrel do tváre, ale zhodil ho na zem. Pred zápasom som hráčom prízvukoval, aby sa nedali vyprovokovať." Slaven Bilič (tréner Chorvátska): "Dobre sme vypĺňali priestor a hrali po krídlach, čím sme to Nemcom podstatne skomplikovali. Dostali sme ich pod tlak. So všetkými hráčmi som spokojný. Podali výborný výkon, inak by sa nad tímom, akým je Nemecko, nedalo vyhrať. Bol to ťažký zápas, ale víťazstvo sme si zaslúžili." Philipp Lahm (obranca Nemecka): "Začali sme zle. Prvý polčas v našom podaní naozaj nebol dobrý, veľmi málo sme behali. Každý jeden hráč si teraz musí vstúpiť do svedomia. Za výkon v druhom polčase nám nemôže nikto nič vyčítať, bolo to však určite veľmi ťažké. Chceli sme si už dnes vybojovať postupovú definitívu, máme však k dispozícii ešte jeden zápas a nemôžme sa teraz trápiť Michael Ballack (kapitán Nemecka): "Úvod zápasu sme nezvládli, Chorváti boli v strede poľa kompaktnejší a dôraznejší. My sme sa málo pohybovali a vytvárali si príliš málo šancí. Možno sme si po zápase s Poľskom mysleli, že sme už niečo dosiahli. Nepríjemné je teraz predovšetkým to, že v poslednom zápase v základnej skupine musíme zvíťaziť." Luka Modrič (stredopoliar Chorvátska): "Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Verím, že na tomto turnaji dokážeme dosiahnuť dobrý výsledok. Dnes sme ukázali našu pravú tvár - dokázali sme, že vieme hrať dobre, keď sa stretneme s veľkým tímom. Boli sme veľmi motivovaní." Rakúsko - Poľsko 1:1 (0:1) Góly: 90.+ Vastič (z 11 m) - 30. Roger Guerreiro, ŽK: 56. Korkmaz, 73. Prödl - 58. Wasilewski, 61. Krzynówek, 90.+ Bak, rozhodovali: Webb - Cann, Mullarkey (všetci Angl.), 51 428 divákov (vypredané) Zostavy: Rakúsko: Macho - Garics, Prödl, Stranzl, Pogatetz - Aufhauser (74. Säumel), Leitgeb - Ivanschitz (64. Vastič), Korkmaz - Harnik, Linz (64. Kienast) Poľsko: Boruc - Wasilewski, Jop (46. Golaňski), Bak, Michal Žewlakow - Dudka, Lewandowski - Saganowski (83. Lobodziňski), Roger Guerreiro (85. Murawski), Krzynówek - Smolarek Domáci kouč Josef Hickersberger oproti úvodnému zápasu s Chorvátskom (0:1) obmenil najmä zálohu: namiesto Standfesta, Gercalia a Säumela dal dôveru Leitgebovi, Korkmazovi a vzadu vpravo Garicsovi. Poliaci vyrukovali aj s Jopom, Saganowským a Rogerom Guerreirom, ktorí v základnej jedenástke holandského trénera Lea Beenhakkera po prehre proti Nemecku (0:2) vystriedali Golaňského, Lobodziňského a zraneného kapitána Žurawského (pásku prevzal Bak). V úvodnej desaťminútovke boli živší a smelší spoluorganizátori turnaja a v tej druhej na viedenskom štadióne Ernsta Happela premárnili tri obrovské príležitosti. Najprv v 11. min Harnik vystihol laxnú prihrávku Wasilewského na Jopa a rútil sa na Boruca, ale poľský brankár Celticu Glasgow mal pevnejšie nervy. O tri minúty neskôr znova Harnik zblízka nevyužil ponuku od Korkmaza, ktorý unikol na ľavej strane, a v napokon v 16. min nezužitkoval svoje sólo Leitgeb. Rakúšania do 20. min viedli na strelecké pokusy 7:1, z toho na bránku 4:0, ale stále čakali - rovnako ako Poliaci - na svoj premiérový gól v histórii na záverečnom podujatí ME. Napokon účet nováčikov medzi kontinentálnou elitou, paradoxne, otvoril rodený Brazílčan, ktorý dostal v zrýchlenom konaní poľské občianstvo až 17. apríla 2008: Roger Guerreiro na malom vápne pri pravej žrdi dorazil krížný pokus či šťastné pristrčenie od Saganowského vyslaného na prienik Smolarekom. Zaskočení hostitelia, aj podľa oficiálneho zápisu domáci, si do konca prvého polčasu už nevypracovali vážnejšiu príležitosť. Na opačnej strane vedúcemu mužstvu, ktoré vyťažilo z minima maximum, narástli krídla. Aktivitou, nielen streleckou, hýril predovšetkým Krzynówek. Na druhý polčas prišiel Golaňski namiesto stopéra Jopa. V 50. min sa do brejku dostal Smolarek, ale Macho si s jeho strelou zo strednej vzdialenosti poradil a vzápätí zle mieril Dudka. Poliaci výrazne pohrozili aj v 63. min, keď po rohu rakúsky brankár najprv eliminoval pohotovú ranu Baka zabudnutého na rohu „päťky“ i trochu menej nebezpečnú dorážku Lewandowského. Ďaleko od úspechu nebola ani štipľavá ľavačka Krzynóweka z 30 m v 68. min, ale Macho z AEK Atény vytlačil loptu nad brvno. Rakúšania náhle mali ťažkosti čo i len s presunom hry za poliacu čiaru a nepomáhalo im ani dvojité striedanie - bezmocne a bez konceptu sa vytrácali z trávnika. Súper ich pustil do zápasu zvoľnením po štvrťhodinke rozletu a stiahnutím sa, séria rohov však nepriniesla efekt. Sústredený nápor sa nekonal a na druhej strane z diaľky pekne napriahol Krzynówek. Dramatická udalosť prišla až v druhej minúte nadstaveného času, keď pri priamom kope smerujúcom do šestnástky v skrumáži stiahol Lewandowski Prödla a z pomerne prísne nariadenej jedenástky sa najstarší muž na šampionáte Vastič nemýlil - 1:1. Hlasy: Josef Hickersberger (tréner Rakúska): „Začali sme veľmi dobre. V úvodnej polhodine sme pritlačili Poliakov k múru a mali sme viesť aspoň 2:0. Zaslúžili by sme si to. Poliaci skórovali zo svojej prvej príležitosti. V druhom polčase sme stratili kontrolu v strede poľa. Neverím v nejakú spravodlivosť vo futbale a podobné veci. Keď arbiter rozhodne, je to ako verdikt najvyššieho a hotovo. Pred jedenástkovým pokusom Ivicu Vastiča, ktorého vnímam ako moju predĺženú ruku na trávniku, som si bol takmer úplne istý, že dá gól. Myslím si však, že bol predsa len nervóznejší ako obvykle - inak by nenapálil takú ranu. Triasol som sa od rozrušenia ešte v kabíne. Naša šanca stále žije, hoci bude, samozrejme, neuveriteľne ťažké zdolať Nemcov.“ Ivica Vastič (strelec vyrovnávajúceho gólu Rakúska z 11 m v nadstavenom čase): „Mal som odvahu ísť v ústrety tomu gólu pred vynikajúcou diváckou kulisou. Dokázal som sa na tú strelu z bieleho bodu skoncentrovať. Ak trafíte tak presne ako ja dnes, potom brankár nemá šancu. Celkovo sme v prvom polčase vyplytvali priveľa síl. Keď sa neviete strelecky presadiť, je to ťažké. Verím, že Nemci sú v záverečnom zápase zdolateľní. Prehra s Chorvátskom ich určite zneistila.“ Sebastian Prödl (obranca Rakúska - nedovolený zákrok naňho viedol k pokutovému kopu): „Počas celých deväťdesiatich minút sme nestrácali vieru v dobrý výsledok - muselo to byť vidieť. Remíza je vrcholne zaslúžená, chceli sme však ešte viac. Gól, ktorý sme dostali, bol smoliarsky, ale šťastena sa k nám priklonila v závere, keď rozhodca postrehol to stiahnutie za dres. Naozaj sa tam dala zapískať jedenástka. Teraz je všetko otvorené. Dúfam, že sa pred domácim publikom dokážeme zmobilizovať. Musíme veriť v našu šancu a využiť ju.“ Andreas Ivanschitz (kapitán Rakúska): "Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, dokázali sme si vytvoriť tlak a splnili tak, čo sme si predsavzali. K úplnej spokojnosti nám chýbal už len gól. Počas celého stretnutia sme verili, že dokážeme vyrovnať a konečný výsledok je z našej strany určite zaslúžený." Roger Guerreiro (strelec poľského gólu): "Som veľmi šťastný, že som strelil gól, ale vymenil by som ho za víťazstvo a tri body. Keď mužstvo stratí dva body v nadstavenom čase, je to veľmi zlé, ale ešte sa nevzdávame a urobíme všetko pre to, aby sme to, čo sme dnes stratili, vybojovali v zápase s Chorvátskom." Tabuľka B-skupiny: 1. Chorvátsko 2 2 0 0 3:1 6 2. Nemecko 2 1 0 1 3:2 3 3. Rakúsko 2 0 1 1 1:2 1 4. Poľsko 2 0 1 1 1:3 1 SITA